Dva středoškoláci a sedm studentů univerzit z jižní Moravy se v početném davu návštěvníků lehce ztratili. Málokdo by uhodl, že sem přiletěli s důležitým posláním. Získat inspiraci pro nové muzeum přírodních věd. Vzniknout má v Brně.

Účastníci exkurze patří mezi naděje projektu podpory talentovaných studentů kraje, za kterým stojí Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. „Na čtyřdenní výpravu do muzeí vědy a techniky vyrazili v polovině června. Jejich postřehy teď pomohou přípravě podobného muzea v Brně,“ vysvětluje Adriana Göpfertová z Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu.

První úkol studenti dostali už před odjezdem. „Každý připravil podrobnou analýzu čtyř muzeí v Evropě,“ vysvětluje Jakub Vošmera z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně. Rozbor se netýkal jen muzejních expozic. Studenti se museli poprat i s tak složitými tématy, jako je majetko-právní uspořádání muzejních institucí.

Pak už na výpravu čekaly čtyři dny důkladného průzkumu. Strávili je v útrobách rozsáhlých expozic Science Museum v Londýně a pařížského Cité des Sciences. „Výborná byla třeba rotující místnost v Paříži. Návštěvníci se v ní zkouší trefit míčkem do terče a na vlastní kůži tak poznají působení odstředivé síly. Fyzikální zákony si osahají v praxi,“ vybírá jednu z nejzajímavějších expozic Vošmera. Právě exponáty, které návštěvníka muzea přinutí, aby je sám vyzkoušel, studenty zaujaly nejvíc. „V londýnském nebo pařížském muzeu si člověk hraje jako malé dítě. Interaktivní výstavy jsou přitom na vysoké odborné úrovni,“ myslí si budoucí sextánka Městského víceletého gymnázia v Kloboukách u Brna Eva Vojáčková.

Posledním úkolem studentů bylo zapracovat postřehy z velkých evropských sbírek do vlastního návrhu ideálního muzea. „Součástí našeho návrhu je třeba vědecké divadlo. Školáci se v něm se světem vědy seznámí prostřednictvím zábavných představení. Pod dohledem odborníků si pokusy také vyzkouší,“ vysvětluje Vojáčková uplatnění principu interaktivity.

Podle studenta Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity Petra Kříže chybí domácím muzeům podpora podnikatelů. „Zahraniční firmy chápou, že se díky podpoře muzeí zviditelní. Muzea, která mají víc peněz, zase kvalitnějšími výstavami přilákají víc návštěvníků. Domácí výstavy jsou navíc příliš statické. Návštěvníka nudí, protože zůstávají stále stejné,“ vysvětluje Kříž. Podle návrhu jeho týmu by proto muzeum vědy v Brně mělo mít stálou expozici i prostor pro putovní výstavy.

Jestli díky tvořivosti studentů Brno získá dokonalý stánek vědy a techniky ale ukáže až budoucnost. Podle plánů Regionální inovační strategie kraje 3 vznikne nejpozději do roku 2013. „Zatím jsme ale teprve v začátcích,“ připomíná hlavní manažerka projektu Science museum Veronika Němcová.