O této problematice byla i středeční konference Čas na změnu za účasti jihomoravských policistů, zástupců Úřadu vlády a neziskových organizací na brněnské Nové radnici.

Podle výzkumu iniciativy Pod svícnem zažil domácí násilí každý pátý Čech nebo Češka. Častěji jsou oběťmi ženy, zkušenost s domácím násilím má každá třetí z nich. Obětí domácího násilí je i každý devátý muž. V polovině případů jsou násilí vystaveny děti.

Podle metodičky pro domácí násilí krajského ředitelství jihomoravské policie Hany Klodnerové jsou k vyřešení citlivých případů domácího násilí zapotřebí speciálně vyškolení policisté. „Tu problematiku nemůže dělat každý policista. Je důležité, aby pochopil chování a jednání poškozeného člověka a uměl s ním pracovat. Poškozené je potřeba nasměrovat, aby tu situaci začali řešit,“ vysvětlila Klodnerová.

Jihomoravští policisté už v roce 2018 vytvořili tým specialistů, kteří chtějí obětem domácího násilí pomáhat. „Plošná proškolení nestačila, docházelo k individuálním chybám. Vybraní policisté mají možnost absolvovat speciální semináře a workshopy. Není to jenom ve výcviku, ale i v jejich osobnosti a chuti pomáhat. Nesmí mít žádné předsudky,“ doplnila Klodnerová.

Měla deprese i sebevražedné myšlenky

Proškolený policista nakonec pomohl i mladé ženě z úvodu článku. Krutým zacházením se u ní spustila stresová porucha, deprese a sebevražedné myšlenky. Po návratu do České republiky proto musela vyhledat odbornou pomoc a byla hospitalizována na psychiatrii. Z ní nakonec kontaktovala i policii.

Protože ale vypovídala velmi neochotně a útržkovitě, hrozilo, že jiný policista by vyšetřování odložil nebo její výpovědi dokonce označil za smyšlené. Proškolený a zkušený policista ale nakonec dokázal s poškozenou dívkou navázat kontakt a získat si její důvěru. Nakonec mu postupně dokázala vylíčit i další podrobnosti. Násilnický přítel tak mohl být obviněn z trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí a znásilnění.

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Stávka v Brně a okrese: zapojí se přes tři sta škol, většina zavře úplně

Pomoc obětem domácího násilí v Brně nabízí už pětadvacet let i společnost Spondea. Podle její ředitelky Kristýny Pešákové se v posledních letech situace mírně zlepšuje. I tak se ale podle ní najdou témata, kterým je potřeba věnovat pozornost. „Násilím jsou často zasaženy celé generace rodin a agrese se v nich předává,“ popsala Pešáková.

Až osmdesát procent mužů, kteří se dopouštějí násilí na svých partnerkách, podle Pešákové násilí v dětství samo zažilo. Je ale podle ní důležité zdůraznit, že pachatelé zdaleka nejsou pouze muži. „Raději používáme termín násilí v blízkých vztazích místo zažitého pojmu domácí násilí. Týká se totiž všech – žen, mužů, rodičů i dětí,“ vysvětlila ředitelka společnosti Spondea.

Multifunkční sportovní hala v Brně - vizualizace.
Největší investice Brna v příštím roce? Velký městský okruh i multifunkční hala

Souhlasí s ní i Andrea Kyselá z Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády České republiky. Je podle ní nutné systematicky pracovat s lidmi, kteří násilí páchají. „K zastavení násilí v rodině, bez práce s těmi, kdo se jej dopouštějí, dojde jen těžko. Práce s lidmi dopouštějícími se násilí zamezuje i přenosu násilného jednání z rodičů na děti,“ řekla Kyselá.

Kyselá a její kolegové z Úřadu vlády proto chystají koncepci, která by problém domácího násilí řešila systematičtěji. „Chceme si říct, jaký resort bude za fungování zodpovědný a jak bude fungovat jeho financování. V České republice sice funguje asi deset organizací, které obětem poskytují pomoc, ale poptávka výrazně převyšuje nabídku,“ zmínila Kyselá.