Na jejím místě a v okolí postaví developer Trikaya novou čtvrť Pod Hády pro dva tisíce lidí. „Demolice továrny je na samém počátku a potrvá několik měsíců," informoval předseda představenstva firmy Dalibor Lamka. Část betonové suti po recyklaci využijí do nových staveb.

Továrnu začal koncem osmdesátých let minulého století stavět státní podnik Ergon, který vyráběl kontaktní čočky, ortopedickou obuv a další pomůcky pro tělesně postižené. Krátce po sametové revoluci zkrachoval a kromě dluhů po sobě zanechal i nedokončenou fabriku.

„Zůstaly tam rozestavěné velké haly. Poté, co firma skončila v konkurzu, hala vystřídala několik vlastníků. Nikdo z nich se ale neměl k dokončení hrubé stavby," vysvětlila už před lety tehdejší starostka Maloměřic a Obřan Jarmila Kocmanová.

Nikdo z krátkodobých vlastníků nechtěl investovat půl druhého milionu korun ročně do zaplacení ostrahy továrny ani platit ještě vyšší částky za opravy a údržbu. Časté změny majitelů areálu přispěly k chátrání a rozkrádání. Vybavení továrny se stalo kořistí sběračů kovů.

Chátrající fabrika se proměnila v útočiště bezdomovců. Později developer poskytl areál složkám integrovaného záchranného systému, využívali jej hasiči nebo záchranáři. „V areálu máme výcviky na hledání osob v sutinách a také trénujeme záchranu lidí z výkopů," sdělil před necelými šesti lety mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.