Trojici kuželů najdou lidé uprostřed prostranství mezi čtyřmi platany. Právě práce s prostorem byla pro porotce při výběru vítězného návrhu jedním ze stěžejních aspektů. „Nazíráno z různých úhlů vyvolává dílo vždy jiný efekt, a protože náměstí funguje jako průchozí zóna, kolemjdoucí budou získávat pokaždé jiný vjem podle toho, ze které strany budou přistupovat,“ popsal před časem dřívější radní radní pro kulturu Marek Fišer.

Dominikánské náměstí ozdobí dílo architektů Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela nejpozději na konci září, projekt vyjde na přibližně sedm a půl milionu korun. Cena zahrnuje přípravu a odlévání sochařského díla i jeho instalaci. Protože má mít prvek životnost nejméně půl století, tvoří kašnu tři skořepinové odlitky kuželů s vnitřní nerezovou konstrukcí.

Nejmenší z odlitků váží kolem dvou set kilo, nejtěžší naopak přibližně tunu. Dělníci s architekty ve středu usadili na místo první z kuželů, pomohla jim v tom těžká technika. „Vodním prvkem je potrubí. Kužely nejsou, čím se zdají být, je to v nekonečné perspektivě ubíhající potrubí, které bude vybíhat z plochy náměstí,“ podotkl architekt a autor návrhu Tomáš Pavlacký.

Řada Brňanů je však vůči nové kašně skeptická, někteří ji dokonce označili za bizarní. „Když už nic, tak je Brno známé aspoň díky podivným sochám a kašnám,“ pokrčil rameny například Jan Struhal a připomněl mimo jiné orloj na náměstí Svobody nebo sochu Jošta před Moravskou galerií.