Psí domov pro důchodce zřídila pozořická rodina před dvěma lety, prvního psa ale adoptovala už v roce 2012. Pod jménem Smečka z Knihánkova provozují dcera, matka a babička spolek, který má za úkol poskytnout starým a nemocným psům láskyplné prostředí na dožití.

Zřízení azylu rodina Ireny Teplé neplánovala. „Jednou jsem viděla na internetu fotku staršího psa, který hledal domov. Mamka je učitelka a ptala se rodičů svých žáků, jestli by se ho někdo neujal, ale nikdo si ho nechtěl vzít a tak s námi zůstal,“ popisuje dcera. Na její práci ji těší to, jak jsou staří psi z útulku za nový domov vděční. Kromě matky jí pomáhá i její babička Marcela Trhlíková a přítel Zdeněk Tauš.

Fenka Lara a kočka Divoška čekají v brněnském útulku na nový domov.
Chcete mě? Prohlédněte si psy a kočky z brněnského útulku, čekají na nový domov

Každý člen smečky měl podle matky Lii Teplé těžký osud, původní majitelé je vyhodili nebo týrali. „Náš největší úspěch je asi Bernie, kříženec kolie, který má cukrovku a problémy s očima. Vzali jsme ho na operaci a on teď vidí, chodí s námi do lesa a raduje se ze života,“ prozrazuje Teplá.

Menší šanci na adopci mají podle žen zvířata, která jsou nemocná, hendikepovaná nebo problémová. „I my máme v azylu pár problémových pejsků, naše jediná podmínka pro přijetí je, aby hafan s ostatními dobře vycházel,“ říká dcera. Ke zvířeti, které bylo několik let v útulku, je podle ní potřeba přistupovat s láskou, citem a dát mu čas.

Květiny si mohou lidé koupit v samoobslužném stánku hned u ekofarmy v brněnských Bohunicích.
VIDEO: Unikátní brněnská samoobsluha s květinami. Platí se do kasičky či online

Podle Tauše se staří psi, kteří jsou problémoví a třeba agresivní, nedají přeučit. „Vzorce chování je nepřeučíme a bylo by zbytečné se o to pokoušet. Snažíme se jim spíše připravit láskyplné prostředí pro dožití,“ podotýká Tauš.

Výdaje za péči hradí rodina především z knižního bazaru. Dcera točí videa o knihách na YouTube, proto ji napadlo obě aktivity spojit. „Začali jsme pořádat knižní bazárek, lidé nám mohou poslat knihy, které mají doma a už je třeba nečtou. Za utržené peníze potom platíme výdaje za veterinu, které bývají vysoké,“ popisuje dcera. Kromě knižního bazaru získává spolek peníze i od sledujících na Instagramu, kteří přispějí, když například některý ze psích důchodců potřebuje operaci.

Strážníci dali dohromady už deset tašek knih

Sedm psů ve Smečce z Knihánkova pochází z útulku Městské policie v Brně. Právě zaměstnanci městské policie v těchto dnech dávají dohromady sbírku knih na podporu spolku. „Už máme vybraných asi deset tašek knih. Doufáme, že půjdeme příkladem i dalším firmám a jedincům,“ uvádí mluvčí brněnských strážníků Jana Pokorná.

Vedení útulku je se spolkem v pravidelném kontaktu. „Osobní návštěvy v nedalekém městečku a vzájemná výměna zkušeností nejsou výjimkou,“ sděluje vedoucí útulku Petra Volešová.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

První pes, kterého rodina adoptovala, zemřel letos v dubnu. „Ujali jsme se ho jako štěněte, jeho sourozence někdo ukopal, on jediný přežil. Měla jsem ho moc ráda,“ svěřuje se matka s tím, že právě jeho ztráta ji nejvíce zasáhla. „Já to vždycky špatně nesu, ale zrovna našeho Cvrčka, se nám doposud nepodařilo nahradit,“ dodává.

Celkem už spolek dochoval přes deset psů. „Jen venčení všech nám zabere čtyři hodiny, navíc samozřejmě potřebují nakrmit, dát léky, někteří přebalit. Náš život bych nikdy neměnila, i když je hrozně náročný. Starat se o psy, kteří to potřebují, je pro mě poslání, smysl života,“ dodává matka.