Obsáhlý soubor požadavků nyní radní dokončují. Vedení města jej chtějí předat v září. „Magistrát má ve změnách územního plánu v lokalitě poslední slovo. Důsledně ale dohlédneme na to, aby se našimi připomínkami úředníci zabývali a vypořádali je. Pokud se tak nestane, chceme se bránit,“ uvedl černovický starosta Ladislav Kotík.

Na Kaménkách v budoucnu vyroste komplex budov, které mají nabídnout téměř dvě tisícovky bytů, kancelářské prostory, ale také komunitní centrum, parky či mateřské školy. Výstavba, jejíž architektonickou podobu město představilo již v roce 2017, budí mezi místními rozporuplné pocity i dnes. „Plány na nové byty a školky sice zní hezky, bojím se ale, jestli bude možné zabránit kolapsu provozu v okolních ulicích, kde už teď jezdí hodně aut,“ řekl například místní Tomáš Dovřel.

Právě dopravního napojení plánované výstavby se soubor připomínek týká nejvíce. „Snažíme se co nejvíce snížit dopad na silnici v Charbulově ulici, která je už nyní velmi vytížená,“ poznamenal Kotík. Ulici má také podle plánů radních oddělit od zástavby pás zeleně.

Vedení městské části také požaduje větší občanskou vybavenost lokality, například více mateřinek, nebo snížení počtu pater u části vilových domů, aby méně narušovaly panorama současné zástavby. To by však mohlo snížit celkový počet nových bytů.

O změně územního plánu v lokalitě Na Kaménkách informovali brněnští radní v květnu. „Nyní vybíráme zpracovatele změny a prověřujeme připravenost technické infrastruktury. Samozřejmě počítáme také s dalším jednáním s městskou částí,“ sdělila za brněnský magistrát Radka Loukotová.

Pracovat s připomínkami je připravená také společnost IMOS development, která se spolu s vedením města na projektu podílí. „S magistrátem se chystáme jednat o dalším postupu a konečné podobě výstavby. Kaménky jsou významná lokalita a stavět na takových místech je pro město výhodnější než rozšiřovat jeho hranice,“ řekla výkonná ředitelka společnosti Hana Výpletová.

Kdy přesně výstavba opravdu začne ještě není jasné. Podle původního plánu se měli stavbaři do práce pustit v roce 2022, tomu ale černovický starosta příliš nevěří. „Jednotlivé administrativní lhůty jsou docela dlouhé, aby se tento rok stihl, muselo by vše jít velmi hladce,“ vysvětlil Kotík. Podle vedení města je však termín i nadále reálný.