Do práce v centru Brna jezdí za normálních okolností tramvají, v době nouzového stavu ale pracoval většinou z domu. Postupné navyšování spojů městské hromadné dopravy Brňan Martin Hanuš nyní vítá. „Určitě bude lepší a mně osobně bude vyhovovat, když dopravní podnik spoje posílí a všechno se co nejrychleji vrátí do normálního stavu,“ řekl mladý muž, který za sportem jezdí třeba na Brněnskou přehradu.

Tramvaje i autobusy

Denní spoje hromadné dopravy v Brně jezdí podle jízdních řádů pro prázdninové pracovní dny. Dopravní podnik od pondělí posílil ve špičkách pracovních dní spoje na tramvajových linkách 1 a 8 i vybrané autobusové linky. „Na některých jsme zkrátili interval mezi spoji, jinde nasadili větší vozidla nebo je posílili ve špičkách, kdy se přepravuje nejvíc lidí. Provoz i nadále intenzivně sledujeme a jsme schopni na situaci pružně reagovat,“ nastínila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Hrušně ve špatném zdravotním stavu v ulici Arne Nováka v Brně.
Vzor pro rekonstrukce ulic v Brně vadne. Polovina hrušní na Arne Nováka usychá

Do prázdnin plošný návrat k běžným jízdním řádům podnik neplánuje. „I nadále je poptávka cestujících po přepravě až na výjimky na pětačtyřiceti procentech běžného stavu. S tím souvisí i propad tržeb a ekonomické hledisko zajištění provozu městské hromadné dopravy. Reagujeme individuálně v konkrétních případech, proto si průběžně děláme dopravní průzkumy,“ doplnila mluvčí dopravního podniku.

Právě na průzkum podniku sledující obsazenost spojů spoléhají zástupci města. Rozhodnutí, zda přidat tramvaje či autobusy na linky, nechávají na něm. „Přepravní situaci podnik monitoruje a v případě potřeby hned navyšuje spoje tak, aby jejich počet odpovídal aktuálním požadavkům. Nyní spoje doplnil hlavně kvůli otevření škol,“ poznamenal radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Ilustrační foto.
Na plný plyn prolétl křižovatku na červenou. Prchal Brnem, uvěznila ho až kolona

Podle Brňana Dalibora Dvorníka se má plné nasazení spojů navázat na úplné rozvolnění všech vládních opatření přijatých kvůli hrozbě šíření koronaviru. „Dokud nebudou všichni školáci chodit do školy, není nutné spoje vracet v kompletním množství, ale třeba pouze z osmdesáti procent. Záleží také, jak velkou úsporu to pro dopravní podnik znamená," podotkl Dvorník.

Při cestování hromadnou dopravou platí dál povinnost nosit ochranné pomůcky přes ústa a nos a zákaz obsazovat sedadla za řidičem a vedle něho. Toto nařízení platí dál i na regionálních linkách.

Vítězný návrh architektonické soutěže na vodní prvky na Dominikánském náměstí. Model vodního prvku uprostřed náměstí.
Nová podoba Dominikánského náměstí: půl milionu za nic. Vítězný návrh nechtějí

Společnost Kordis, koordinátor dopravy v Jihomoravském kraji, v sobotu spustila speciální jízdní řády, kterými se blíží normálnímu stavu ve školním roce. „Na frekvenčně silných linkách, kde je počet cestujících nižší, zůstávají delší intervaly mezi spoji. Od pondělí jsme vrátili školní spoje. Speciální řády jsme připravili na základě aktuální situace, aby odpovídaly poptávce cestujících i znovuotevření škol,“ sdělil ředitel společnosti Jiří Horský.

Pondělní změny v městské dopravě v Brně
• Vložení posilových spojů ve špičkách na tramvajovou linku 1 v úseku Řečkovice – Pisárky.
• Vložení posilových spojů ve špičkách na tramvajovou linku 8 v úseku Novolíšeňská – Švermova.
• Zkrácení intervalu mezi spoji na trolejbusové lince 30 mezi šestou hodinou ráno a sedmou večer.
• Posílení provozu na linkách 40, 41, 47, 68 a 70 v ranní špičce.
• Obnovení vybraných školních spojů na linkách 49, 52, 65, 69, š85, š87 a š88.