Brňané tam často míří ve volném čase. Rekreační funkci Brněnské přehrady hojně využívali například v pandemické době, kdy bylo omezené cestování. Představitelé města se v příštích letech zaměří na zlepšení dopravní situace v jejím okolí. Někteří lidé ji označují za katastrofální.

Vnímá ji tak například Brňan Lubomír Strážnický, které vlastní u vodní nádrže chatu. „Je to tam jedním slovem katastrofa. Hrázní ulice nestačí, je uzoučká. Křižovatka u vjezdu k přehradě je hodně nešťastná. Parkoviště jsou o víkendu plná, řidiči porušují předpisy. Silnice jsou ze třicátých let minulého století a nevyhovují, musí se upravit,“ popsal muž.

Budova České pošty v ulici Nádražní v Brně.
Pošta u brněnského nádraží: o budovu není zájem, přesune se na dvě nová místa

Zlepšení dopravní obslužnosti přehrady zařadili nedávno brněnští radní mezi strategické projekty. Chtějí zlepšit příjezd, parkování i dobudovat cyklostezky. Lokalitu plánují uchopit uceleně a řešit ji jako celek. Dosud tam provádí jen dílčí projekty mající zlepšit dostupnost.

Zástupci města předpokládají, že s úpravami začnou ve druhé polovině příštího roku. „Dopravní obslužnost přehrady se bude zabývat hlavně dlouhodobě neutěšeným stavem příjezdu do lokality z Přístavní ulice, chybějícími částmi sítě cyklostezek, chybějícím propojením zastávky Rakovecká se zátokou a rizikovou situací v Hrázní ulici, kde vzniká místo potenciálních střetů mezi chodci, cyklisty i auty,“ vyjmenoval brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Zlepšení dopravy u Brněnské přehrady
Brněnští radní záměr nově zařadili mezi strategické projekty.
Bude se zabývat neutěšeným stavem příjezdu do lokality z Přístavní ulice, chybějícími částmi sítě cyklostezek, chybějícím propojením zastávky Rakovecká se zátokou a rizikovou situací v Hrázní ulici.
Projekt se zaměří na celkový vzhled příjezdu k přehradě, úpravu dopravního režimu v Hrázní ulici, rozšíření a vybudování dalších příjezdových cyklostezek a infrastruktury.
Hotovo má být do roku 2030, náklady nejsou dosud známé.

Jedná se o dlouhodobý projekt, který má zlepšit dopravní situaci u přehrady do roku 2030. „Zaměří se na celkový vzhled příjezdu k přehradě, úpravu dopravního režimu v Hrázní, rozšíření a vybudování dalších příjezdových cyklostezek a infrastruktury," upřesnil Kratochvíl.

V budoucnu její okolí zřejmě výrazně ovlivní i plánovaná silnice 43. Má vést přes řeku Svratku v blízkosti hráze nádrže.

Už v příštím roce se dělníci pustí do úprav křižovatky Obvodové a Přístavní ulice, odkud většina řidičů k nádrži přijíždí. „Bude širší, nově řízená semafory, s možností odbočení i pro nákladní vozy. Změn se dočká i záliv zastávky městské hromadné dopravy,“ přiblížil bystrcký místostarosta Tomáš Jára.

Útočník putoval do vazby. Ilustrační foto.
V Tišnově útočil příbuzný: do domu mohl jít loupit, hrozí mu 20 let vězení

Podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka je v okolí přehrady nutné udělat dopravní úpravy, které povedou k větší bezpečnosti provozu. „Musíme si uvědomit, že je tam obrovský pohyb cyklistů, pěších, hodně aut. V sezoně od jara do podzimu čelí obrovské zátěži, protože je to turisticky významná lokalita pro celé Brno a okolí," upozornil Čížek.