Už rok hrají jihomoravští řidiči s policisty novou hru: počítáme do dvanácti. Bodový systém sice ze začátku řidiče ukáznil, ale ne tak, jak by si policisté či zákonodárci přáli.

„Bodový systém jednoznačně zlepšil situaci na silnicích. Uznávám ovšem, že některé změny působily na řidiče pouze krátkodobě,“ domnívá se ministr dopravy Aleš Řebíček.

Na jihu Moravy přišlo o bod téměř šestapadesát tisíc řidičů. Sto šedesát sedm už má plný počet a nemůže za volant.

Přestože počet nehod klesá, obětí havárií přibylo. „Ta situace je každopádně zajímavá. Za celý loňský rok zemřelo při nehodách v kraji o třiašedesát lidí méně než v roce 2005. Letošní půlrok je však tragický. Obětí je už o pětašedesát více, než za prvních šest měsíců loňského roku,“ uvedl šéf jihomoravské dopravní policie Leoš Tržil.

Na druhou stranu je jižní Morava na druhé příčce v České republice v pořadníku největšího poklesu dopravních nehod. Někteří řidiči už ale přiznávají, že ztráty bodů se nebojí.

„Loni v létě jsem více hleděl na tachometr než na silnici. Po městě jsem jezdil předpisově, ale postupně jsem zrychloval. Radary v Brně jsou totiž skoro na stejných místech, takže se není čeho bát,“ řekl například Michal Navrátil z Brna.

Policisté jsou i přesto spokojeni. „Řidiči se naučili jezdit a dávají si větší pozor na své prohřešky. Za volantem už skoro netelefonují, poutají se bezpečnostními pásy a snaží se dodržovat maximální povolenou rychlost,“ vyjmenoval svoji roční zkušenost s bodovým systémem brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk.

Letošní rok by chtěl udržet stejně vysokou laťku. „Donekonečna sice počet nehod snižovat nelze, ale doufám, že trend bude i letos stejný,“ dodal Vaněk.