Se začátkem školního roku se brněnská městská doprava vrací do běžného provozu. „Na konci týdne přestanou platit prázdninové výjimky. Všechny linky začnou jezdit podle běžných jízdních řádů, které jsou totožné s předprázdninovými,“ potvrdila mluvčí Dopravního podniku města Brna Barbora Lukšová.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta EvjákováS pondělním nástupem do práce se proto cesta po městě zjednoduší také Brňance Kristýně Trávníčkové. „Je dobře, že tramvaje pojedou častěji,“ poznamenala.

Cestující se mohou těšit na kratší intervaly mezi odjezdy všech linek. Vrací se tramvajová linka 11, která v létě vůbec nejezdila. Běžný provoz zahájí také linka 9, kterou o prázdninách částečně nahrazovala linka x9.

Změny souvisí se začátkem nového školního roku, který letos začíná o tři dny později. Proto ani změny v dopravě neplatí od prvního září. „Běžné jízdní řády městské hromadné dopravy začnou platit až od pondělí,“ upozornila Lukšová.

Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost prodejna jízdenek pro autobusového dopravce FlixBus u brněnského Grandu stojí načerno.
Stánek pro FlixBus stojí načerno. Brno-střed zahájí řízení o odstranění stavby

Na regionálních linkách v okolí Brna velké změny kvůli konci prázdnin nebudou. „Máme celoroční jízdní řády, v nich s prázdninami počítáme. Kvůli začátku školního roku je proto neměníme,“ řekl vedoucí odboru dopravy společnosti Kordis Michal Kocourek.

Změny jízdních řádů plánuje Kordis jen kvůli výlukám na některých silnicích. „S největší uzavírkou počítáme u Deblína na Brněnsku. Dotkne se linek 312, 331 a 411. Spoje obslouží všechny zastávky, ale připravujeme aktuální jízdní řády, podle nichž budou autobusy jezdit,“ dodal. Menší uzavírka čeká i silnici mezi Hostěrádkami a Šaraticemi na Vyškovsku.

Naopak na změnu k lepšímu se mohou těšit cestující ve vlacích. Desátého září končí tříměsíční výluka na brněnském hlavním nádraží. Kvůli ní museli lidé cestovat z dolního nádraží nebo z Židenic.

Se změnami musí počítat v září i řidiči aut. Dopravu v brněnské Křenové ulici znesnadní oprava kolejí. Práce úplně zavřou Valchařskou ulici. „Projede pouze městská hromadná doprava. Objízdná trasa pro auta povede Karlovou ulicí,“ sdělila mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Dokončení oprav podle ní plánuje společnost na podzim příštího roku.

Některé uzavírky pro řidiče skončí. Od prvního září projedou Karlovou a Provazníkovou ulicí. Sedmnáctého září mají Teplárny Brno skončit s prací na Moravském náměstí a Kolišti v úseku od Kounicovy po ulici Milady Horákové. Město však na to v místě naváže opravami dalších sítí. 

Do konce roku podle Navrátilové skončí také opravy v Lerchově, Dvorského, Vančurově a Erbenově ulici.

Janáčkovo divadlo.
Azbest brzdí opravy Janáčkova divadla. V Brně je zřejmě v mnoha stavbách