Místo plynulého průjezdu se řidiči mířící po městském okruhu brněnskou ulicí Zvonařka zřejmě zdrží. Od neděle silničáři v okolí křižovatky s Plotní zúží provoz do jednoho jízdního pruhu v každém směru. Stavbaři v souvislosti s projektem Tramvaj Plotní musí na Zvonařce dodělat některé provizorně přerušené práce.

Dělníci tam napojí kanalizaci směrem k Opuštěné ulici. „Zajistí také odvodnění vozovky nebo zálivy autobusové zastávky. Provedou veškeré nové vrstvy vozovky a chodníků. Se stavebními pracemi spojí ještě i některá dopojení kabelů, třeba pro světelnou signalizaci nebo informační systémy,“ přiblížila Anna Dudková z tiskového střediska brněnského magistrátu.

V režimu dvou pruhů v obou směrech řidiči místem projíždí od října 2019. Podle městského radního pro investice Davida Grunda přitom tento rozšířený provoz v původním plánu organizace výstavby Tramvaje Plotní nebyl. „Zvolili jsme dočasné zapravení ulice, abychom umožnili co nejsnazší průjezd. Už když jsme otevírali rozšířený provoz na Zvonařce, říkali jsme, že ke konci stavby tam dopravu znovu omezíme. Nyní nastala chvíle, kdy se pomalu blíží finální fáze stavby,“ vysvětlil Grund,

Zdržení kvůli zúžení provozu očekává na Zvonařce třeba řidič Martin Kalina. „Hlavně ve špičkách pracovních dnů tam bude silnice ucpaná. I při dvou pruzích se často ve směru od Poříčí tvoří kolony, které sahají až k železničnímu viaduktu u řeky Svratky,“ popsal potíže.

Projekt Tramvaj Plotní v roce 2021

Od neděle zhruba do května omezí provoz v ulici Zvonařka do dvou pruhů kvůli napojení kanalizace, odvodnění vozovky nebo úpravám zálivu autobusové zastávky.

Dělníci ve stavbě pokračují podle plánu.

Dokončí ji nejpozději v srpnu letošního roku.

Tramvaje tam podle příslibu mohou jezdit už v červenci.

Komplikace se dotknou i cestujících v městské hromadné dopravě, protože ulicí jezdí okružní linky 44 a 84. „Mírná zpoždění lze očekávat, ale nepředpokládáme je větší než přibližně před rokem. Změnu z pohledu hromadné dopravy v oblasti neplánujeme. S touto fází jsme počítali a zachovali výlukovou organizaci autobusových linek, které se částečně oblasti pořád vyhýbají, třeba 47, 49, 77,“ uvedl provozní ředitel dopravního podniku Jan Seitl.

Kromě chybějícího napojení kanalizace už dělníci při stavbě udělali veškeré podzemní inženýrské sítě. „Ve velmi vysokém stupni rozpracovanosti jsou i komunikace v Plotní včetně tramvajové trati. Směrem od Komárova podle okolností a možností některé místní komunikace zpřístupňujeme lidem,“ řekla Dudková.

Od 3. prosince mohou obyvatelé lokality využít příjezdové cesty k domům a parkování v části Plotní, Spěšné a Svatopetrské.

Podle Grunda stavba pokračuje podle plánu. „Počítáme s předáním hotové stavby v srpnu letošního roku," upřesnil.

První tramvaje mohou do Plotní zamířit už v červenci, tedy měsíc před plánovaným dokončením stavby. „Máme předběžný příslib, že může být obnovena tramvajová doprava v režimu zkušebního provozu už na prázdniny. To kvitujeme, protože nás v létě čeká výluka v Bohunicích a Starém Lískovci pro napojení tunelového úseku pokračující stavby tramvaje ke kampusu," nastínil Seitl.

Po nové trati soupravy cestující svezou až k autobusovému nádraží Zvonařka. Přímo u něho vzniká tramvajová zastávka. Dál po trati budou tramvaje pokračovat až na konečnou v Komárově.

Kromě řidičů ovlivní pokračující stavba Tramvaje Plotní také chodce, a to od začátku února v křižovatce Úzké a Dornychu. Dělníci tam zahájí práce na druhé polovině křížení, které si vyžádají opětovné uzavření už jednou zavřených tamních dvou přechodů. Znovu otevřené jsou přitom teprve od poloviny prosince loňského roku. „Přesný termín uzavření se odvíjí od vydání povolení na dopravní opatření. V tuto chvíli je věc v jednání," doplnila Dudková.

Další práce čekají stavbaře ještě i v Plotní. Týkají se komunikací, chodníků i protihlukových stěn. „Mimo nich musí dokončit a zprovoznit veškeré napájecí a informační technologie. Jedná se ze značné části i o softwarové záležitosti, které jsou pro lidi neviditelné, ale pro zprovoznění a dokončení projektu nezbytné," poznamenala Dudková.