V případě vybraného zboží se jednalo hlavně o drogerii. „Za hotovost jsme nakoupili prací prášky, opalovací krémy, repelenty, písek do pískoviště pro děti a další věci, které potřebují. Jedna z našich řidiček navíc matkám upekla osmikilový dort,“ sdělil generální ředitel Miloš Havránek.

Podle odborníků se problém domácího násilí v době koronaviru zvětšil. „V posledním roce jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po ubytování v zařízení s utajenou adresou, které provozujeme a staráme se v něm právě o matky s dětmi, které násilí doma čelily. Uzavřené okresy a obecně izolace v posledním roce přiměla oběti setrvávat v násilných vztazích nepřiměřeně dlouho, bez možnosti odlehčení,“ sdělila psychologická pracovnice Yvona Pecák Fasurová.

Popis fotky: Soud - Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto
Stalker z Ivančic chodí k psychologovi. Po soudu chce mírnější trest

Kromě toho, že byly domácí oběti vystaveny většímu množství násilí, se u některých z nich zhoršila i finanční situace kvůli ztrátě práce. „S prosbou o radu se na nás obraceli i důchodci a bezdětné ženy, které ze strany svých blízkých čelí nejen psychickému, ale i fyzickému násilí a nevěděli si se situací rady,“ řekla vedoucí organizace Lenka Hýbnerová.

V pobytovém programu Magdalenium se aktuálně nachází osm žen a deset dětí. V tamní poradně zároveň přibývá podpůrných hovorů. V její databázi je více než 224 rizikových dětí a 140 obětí.