Prázdné zastávky městské hromadné dopravy a nezvyklý chaos v ulicích. Takové překvapení může příští pondělí čeká na obyvatele a návštěvníky Brna, pokud odbory splní své výhrůžky a vyhlásí stávku proti vládním reformám. Podle informací Brněnského deníku Rovnost se k ní totiž chtějí připojit i odboráři brněnského dopravního podniku. V pondělí tak možná nevyjdou do ulic tramvaje, trolejbusy ani autobusy městské hromadné dopravy. Jak bude stávka v Brně dlouhá a jak přesně bude vypadat ale zatím není jisté. Odboráři se ještě nerozhodli.
Konkrétní podoba protestní akce bude jasná zřejmě až po úterních a středečních jednáních. „Za nejrozumnější považuji stávku čtyřiadvacetihodinovou. Mírnější akce dosud neměly žádný efekt, takže bude potřeba ozvat se důrazněji,“ uvedl pro Brněnský deník Rovnost Josef Kalich, který stojí v čele jedné ze dvou odborových organizací v dopravním podniku.
Představa celého dne bez tramvají, autobusů a trolejbusů však děsí mnoho cestujících. „V pondělí ráno mám dost důležitou zkoušku ve škole, kam mi cesta pěšky zabere aspoň dvě hodiny. Auto bohužel nemám, takže mi protesty odborářů mohou nepříjemně zkomplikovat studium,“ zlobí se například studentka Simona Marková.
Neúplné informace
S obavami situaci sleduje i vedení dopravního podniku. „O podobě stávky zatím nemáme od odborových organizací žádné oficiální informace. Od úterka ale začneme jednat o tom, jak se k možným variantám postavíme. Rozhodující bude i počet zaměstnanců, kteří se do akce zapojí,“ uvedla v pondělí mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.
Osud stávky záleží i na tom, jak skončí jednání Českomoravské konfederace odborových svazů s vládou Petra Nečase. „Z Prahy jsme dostali pokyn, že stávka přijde na řadu, pokud se s vládou nepodaří dohodnout do pátku 10. června,“ konstatoval Radovan Mezera ze závodního výboru druhé odborové organizace.
To potvrdila i předsedkyně Regionální rady odborových svazů na jižní Moravě Stanislava Slavíková. „Na podrobné a konkrétní informace je ještě brzy, stávku teprve připravujeme a jednáme o ní s odborovými svazy,“ konstatovala Slavíková.
Odboráři chtějí protestovat především proti navrhované podobě zdravotní a důchodové reformy. Vadí jim například zavedení takzvaného druhého pilíře důchodového pojištění, kam by si lidé od roku 2013 mohli převádět část peněz ze státního pilíře a přidávali k nim své další úspory. „Požadujeme, aby se nevytahovaly peníze z průběžného systému a aby se zreformoval třetí pilíř penzijního připojištění,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.
Druhým sporným bodem je návrh zdravotnické reformy, který odbory požadují zcela stáhnout. V zamýšlené podobě totiž podle nich neúměrně zatíží domácnosti, kritizují i chybějící definici standardní a nadstandardní lékařské péče.
Proti reformám protestovali odboráři naposledy koncem května v Praze. Poslední stávka v Brně se konala 8. prosince loňského roku, při ní však tramvaje jezdily podle běžných jízdních řádů. Zastavením městské hromadné dopravy v Brně vyhrožovaly odbory i loni v březnu, z akce však nakonec sešlo.
ZUZANA TAUŠOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI