Otevření Dornychu výrazně uleví třeba Martinu Přichystalovi z Březiny na Brněnsku, který v oblasti pracuje. „ Za otevření ulice jsem rád. Naše firma bude mít pořád trochu omezený vjezd a výjezd, ale to není nic zásadního. Uzavírka byla docela zvláštní, často se totiž měnil průjezd ulicemi. Nejhorší byla nejspíš pro lidi, kteří žijí nebo dojíždí přímo do centra města,“ zhodnotil.

Řidiči Dornychem projedou ve dvou směrech čtyřmi pruhy. „Naší prioritou je snížit dopravní zatížení, které tam vzniká a negativně ovlivňuje průjezdnost jihovýchodní části města,“ zmínil radní pro dopravu David Grund.

Dornych
• Uzavírka: od března 2018
• Důvod: odstranění tramvajové tratě z ulice, výměna inženýrských sítí, nový povrch silnice, veřejné osvětlení
• Otevření: v pátek ve 23 hodin
• Pokračování: uzavírka Plotní ulice, mimo jiné tam vznikne nová tramvajová trať
• Auta: projedou Dornychem ve dvou směrech čtyřmi pruhy
• MHD: přeložka zastávek Zvonařka, vznik Kovářské

Přestože tramvaje do jižní části města stále nedojedou, čeká změna také cestující městskou hromadnou dopravou. „Přeložíme zastávky autobusových linek 40, 48, 50, 60, E63 a N95 zajišťujících náhradní dopravu do nového Dornychu. Dočasně tam přemístíme i zastávku Zvonařka ke křižovatce Zvonařky a Dornychu u obchodu Lidl. Neobsloužíme zastávku Železniční, kterou přesuneme na Dornych a přejmenujeme na Kovářskou. U komárovského sídliště budeme mít nové zastávky Konopná,“ popsal provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Zprovoznění Dornychu má zmenšit také dlouhá zpoždění, které vozy hromadné dopravy v jeho okolí nabírají.

Ještě ve čtvrtek bránily na některých místech v přecházení dělníci i chodcům. „Od Svatopetrské ulice až k Vlněně už je pro chodce bezpečný koridor. Na nejnáročnější místo, které na stavbě je, křižovatka Zvonařky a Dornychu, přidáme chodník a všechny bezpečnostní prvky,“ uvedl za společnost Imos, jež se na stavbě podílí, Pavel Bartoník.

DO VAŇKOVKY OKLIKOU

Kvůli dopravním omezením vjedou ode dneška na parkoviště jinudy zákazníci Galerie Vaňkovka. Na odstavnou plochu se nedostanou přímo z Dornychu, ale z Úzké ulice. Na správnou cestu je odtud navede navigační systém přímo na místě. Využít můžou také variantu objížďky přes Dornych, Zvonařku a vjet na parkoviště cestou od Trnité ulice.