Domov upraví nezisková organizace Tady to mám rád. Zástupci organizace jedenáct let hledali ideální místo. Budova je v blízkosti lesa, ale také v těsném sousedství běžné bytové zástavby. „Důvodem projektu jsou neexistující pobytové služby pro dospělé lidi s poruchou autistického spektra," uvedla za organizaci Tady to mám rád Martina Lintnerová.

Cílem domova je umožnit dospělým autistům plnohodnotný život ve vlastní domácnosti v souladu s jejich individuálními možnostmi a schopnostmi. Autoři se inspirovali dlouholetou zahraniční praxí ve Španělsku a Irsku. „Věříme, že projekt Nový domov pomůže vzniku dalších komunitních bydlení pro lidi s autismem. Naším cílem je, aby bydlení rodinného typu bylo dostupné tam, kde je potřeba.“ sdělila zakladatelka Tady to mám rád Jana Hubová.

Chce odstartovat změnu v poskytování pobytových sociálních služeb pro dospělé s poruchou autistického spektra.

Nákup, rekonstrukce a přístavba domova vyjde na více než šestadvacet a půl milionu korun. Na přestavbu nemovitosti, která se po rekonstrukci přizpůsobí potřebám autistů, přispěl Jihomoravský kraj více než dvěma miliony korun. „Po rekonstrukci tam vznikne útulný rodinný dům pro šest klientů. Jsme rádi, že jim můžeme pomoct s tak zásadním životním krokem, jako je snaha postavit se na vlastní nohy. A to v podmínkách, jaké potřebují,“ prohlásil Grolich.

Přispělo i město Brno, šestatřicet obcí na Šlapanicku a další individuální dárci. Dům má být v provozu od ledna 2023. 

V minulosti mělo vzniknout bydlení pro autisty vedle domu s pečovatelskou službou. Nápad se ale nelíbil tamním důchodcům. Před lety dokonce sepsali petici.