Fresky malované na dřevěných stropech objevili dělníci při opravě Müllerova domu v Tišnově na Brněnsku. V barokní památce v centru, která nese jméno bývalého majitele a starosty Tišnova Franze Müllera, vznikne muzeum.

„Fresková výzdoba budovu odlišuje od jiných. Tak se zdobily měšťanské domy. Nyní však na ní musí předvést své umění restaurátoři,“ upozornil tišnovský starosta František Svoboda na původní stropy pomalované barvou a žlučí.

Podle stavbyvedoucího Pavla Jeřábka moc nechybělo a nebylo co opravovat. „Krovy napadla dřevomorka. Barokní stropy jsou naštěstí až nad provizorními, takže je houba úplně nezničila,“ podotkl Jeřábek.

Hrozilo zřícení

Dělníci museli být při opravách domu připravení na všechno. Třeba i na to, že se dům zřítí. „Na jedné straně chyběl dokonce kus základů a zeď stála pouze na hlíně. Nebo zbytek zděného oblouku byl opřený o shnilý dřevěný trám. Musím říct, že po odkrytí některých míst náš obdiv k práci starých mistrů opadl,“ řekl Svoboda.

Stavební nedokonalosti nicméně dávají baroknímu domu punc výjimečnosti. Každý oblouk nad oknem má jinou podobu, okna jsou jinak velká. „Jsme tu jak na Pernštejně, kde je také každé okno jiné. Snažíme se vše uvést do původní podoby. Byli jsme překvapení, kolik přestaveb se ve vile uskutečnilo. Korunu všemu dal za minulého režimu podnik bytového hospodářství,“ rozčiloval se stavbyvedoucí Jeřábek.

Spojí nové se starým

O využití barokní památky rozhodli obyvatelé Tišnova v anketě. První návštěvníky má muzeum přivítat na jaře příštího roku. Na znovuobjevení čekají stovky exponátů z původního tišnovského muzea a Podhoráckého muzea.

Na rekonstrukci domu, který dlouhá léta chátral, získalo město peníze z grantů z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. „Jde přibližně o tři sta osm tisíc eur, což je pětaosmdesát procent předpokládaných nákladů na rekonstrukci. Ta bude stát devět milionů korun,“ uvedla Dana Kratochvílová z odboru investic města.

Součástí starého domu se stane moderní přístavba s bezbariérovým vstupem, výtahem, šatnami a záchody. „Je strohá, aby bylo jasné, co je historický objekt, a co ne. Dělníci ji však obloží zeleným měděným plechem, tedy historickým materiálem. Tím nové a staré spojíme a současně odlišíme,“ upozornil architekt David Prudík.

Müllerův dům je první tišnovskou památkou, do které investuje město. „Tišnov nemá mnoho památek. Proto jsme se i v ekonomicky těžké době rozhodli, že peníze na záchranu domu uvolníme,“ konstatoval starosta Svoboda.