Za spornou označil spolek třeba dotaci pro Brasil Fest Brno. „V hodnocení odborné komise nedosáhl na požadované podmínky, přesto získává čtvrt milionu. Hlavním propagátorem festivalu je radní Marek Fišer, který má na jeho konání osobní zájem,“ uvedl za spolek Matěj Nárožný. Podle něj akci dvě hodnotící komise nedoporučily k dotaci, podporu akce navrhli brněnští radní a schválili brněnští zastupitelé.

Podle Fišera jde o absurdní nařčení, které jej zaskočilo. „Vlastně mu vůbec nerozumím. Celá věc mi zavání politikou a politikařením. Přidělení dotace Brasil Festu jsem nenavrhoval, a na daném hlasování Rady jsem ani nebyl. S pořadateli nejsem nijak propojený," ohradil se Fišer.

Podle něj město dotace přiděluje zcela transparentně. „Na webu zveřejňujeme veškeré informace o přidělování dotací. Zhruba šestatřicet milionů jsme rozdělili přesně tak, jak navrhli hodnotitelské komise. Následně jsme rozdělili nepřidělených zhruba šest set tisíc dalším akcím, což je ale plně v kompetenci Rady města. Skutečně nevím, jak mě vůbec spolek chce propojit s nadržováním někomu, když fakta jsou jasně proti,“ zdůraznil Fišer.

Československý Rockfest

Další ze sporných dotací, kterým se věnovali v otevřeném dopise, se podle zástupců spolku Brno kulturní týká festivalu Československý Rockfest. Spolek v tomto případě vyjádřil obavu z podjatosti komisí při hodnocení akce. „Československý Rockfest má na programu kapely jako Arakain, Katapult, Argema, Tublatanka, Lucie Bílá a další mainstreamové interprety, kteří běžně nepotřebují dotace. V komisi hodnotitelů a kulturní komisi však zasedá zástupce festivalu a politik v jedné osobě, zastupitel Brna-středu Roman Freimuth," uvedl za spolek Matěj Nárožný. Podle spolku je celá akce komerční, a veřejné dotace nepotřebuje.

Freimuth podobná nařčení odmítá. „Považuji to za útok na moji osobu a zvažuji i právní kroky. Není možné, aby spolek vyprodukoval dopis na základě smyšlených argumentů. K celé záležitosti jsem se vyjádřil dopisem, který jsem zaslal na magistrátní odbor kultury. Došlo k omylu, nejsem statutárním orgánem Moravia Top Concert, ani nijak neparticipuji na daném festivalu. Působím v Moravia Promotion Concert, ovšem to je zcela jiná společnost, takže zřejmě došlo k záměně," vysvětlil Freimuth.

Podle něj už i vedení společnosti Moravia Top Concert, která festival pořádá, v dopise zaslaném brněnskému magistrátu odmítlo, že by měl spojitost s akcí. S pořadateli akce se podle svých slov zná, stejně jako s dalšími producenty hudebních událostí v Brně, vzhledem ke svému dlouholetému působení na brněnském hudebním poli. V minulosti jej měli požádat, aby se jejich jménem vyjádřil v konkrétní televizní reportáži, jinak ale nemá na konání festivalu žádné vazby a neplynou mu z něj žádné zisky.

Jako sporný vidí zástupci Brna kulturního třeba i příspěvek na festival Jakubák Open Air Fest. „Ten loni i letos nedostal potřebné hodnocení od hodnotící komise. Rada města festival navzdory tomu loni podpořila částkou 150 tisíc korun, a to na úkor jiných třech žadatelů, kterým finanční částku snížila. Letos se nejedná o podpoření na úkor někoho jiného, přesto k přidělení dotace došlo v rozporu s odborným hodnocením," řekl Nárožný.

Nové akce

Jako zpolitizované vidí zástupci spolku rovněž přidělení dotací novým akcím, například festivalům PopMesse či TrutnOFF/BrnoON. „Finanční podpora těmto festivalům je překvapivá tím, že hned jejich první žádosti o dotace byly schváleny v plné výši bez jakéhokoli odkazu na dosavadní výsledky a kvalitu. Spolek se domnívá, že festivaly byly podpořeny na úkor jiných již etablovaných brněnských festivalů, kterým byly kráceny dotace, například Meeting Brno, Maraton hudby Brno, Groove Brno, Serial Killer nebo Měsíc autorského čtení. Udělování dotací pro brněnské hudební festivaly je silně zpolitizováno. Panuje nekoncepčnost podpory a nehledí se na doporučení odborníků," zhodnotil Nárožný.

Podle námětska brněnské primátorky Tomáše Koláčného je naopak přidělování kulturních dotací v Brně transparentní a k názoru odborníků se přihlíží. „Systém hodnocení je odbornou veřejností z celé republiky velmi oceňovaný a řada měst jej od nás kopíruje. Dotace hodnotí odborní hodnotitelé. Hodnotící komise je sestavená vždy z pěti členů, dva jsou nominanty města, tři jsou nezávislí, jde o odborníky. Větší část hodnotící komise jsou skutečně nezávislí lidé. Tento systém na jednu stranu zaručuje nestrannost a odbornost, na druhé a v menší míře reflektuje postoj města k daným akcím," vysvětlil systém Koláčný.

Zároveň poznamenal, že systém dle něj je jakkoliv problematický. „Kulturní dotace včetně hodnotitelů jsou navíc transparentně komunikované na webu dotace.brno.cz a každý si je může zkontrolovat," doplnil Koláčný.