Představitelé města o povolení vjezdu do historického jádra už jednají s velkými zásilkovými službami. „Jsme dohodnutí, že vložíme do systému poznávací značky aut, která budou do centra Brna zásilky doručovat. Kolik aut přesně to bude, zatím není jasné, protože v srpnu měníme vozový park. Žádný výpadek po zavedení nového systému parkování nepředpokládáme,“ uvedl mluvčí České Pošty Matyáš Vitík.

Od září lidé žijící v nejužším centru města nepřijdou ani o dovoz nákupů. „Na získání povolení k vjezdu pracujeme. Věříme, že vše proběhne hladce, abychom od prvního září mohli obsloužit i zákazníky v centru Brna. Tak jako doposud,“ řekla manažerka e-commerce společnosti Tesco Věra Szabo.

Pokud si společnost vyřídí povolení pro konkrétní auta, smí na rozdíl od zásobovacích vozů do centra vjíždět v kteroukoliv dobu. „Firmy jinak musí dodržet hodiny pro zásobování od šesti do devíti hodin ráno a od šesti do desíti hodin večer nebo požádat o výjimku,“ sdělila Zuzana Šrámková z magistrátu.Povolení k vjezdu získají zdarma i menší firmy, které prokáží nutnost vjezdu do centra. Někteří však od zavážení do centra raději upouští. „Shodli jsme se, že z rozvozu centrum vynecháme. Objednávek nemáme tolik, aby se nám to vyplatilo,“ zmínil provozní restaurace La Cantinna Martin Führt.

Vjezd do centra Brna
∙ Po zavedení rezidentního parkování v září vjedou do historického jádra města pouze rezidenti a ti s platným povolením.
∙ O vjezdu nyní zástupci magistrátu jednají s velkými zásilkovými firmami, třeba s Českou poštou.
∙ Povolení ke vjezdu vyřídí firmy zdarma.

Kvůli tomu, že o povolení nemusí chtít žádat všechny společnosti, někteří Brňané systém kritizují. „Nyní si můžu objednat cokoliv kdykoliv. V budoucnu ale musím zjistit poznávací značku auta, které mi balík přiveze nebo jej budu muset vyzvednout na jiném místě. Prostě v systému vidím omezení ačkoliv auto nebudu vlastnit,“ stěžoval si na sociální síti třeba David Germ.

Služeb firem mohou rezidenti využít i jednorázově. „Pokud se chce člověk přestěhovat či nechat si přivézt jednorázově třeba nábytek na míru z Aše, nemá smysl vyřizovat povolení ke vjezdu. Rezident může požádat o vjezdové oprávnění přes internet. Společnost poté získá na dovoz věci šedesát minut během zadaného dne,“ dodala Šrámková.

Firmy mohou využít padesát míst vyhrazených míst pro zásobování.