Za vesmírnou podívanou se v uplynulém týdnu vydala Brňanka Hana Zelená. Místo pohodlné dopravy na Kraví horu ji čekalo nepříjemné překvapení v podobě přeplněných tramvají. „Linka číslo 4 jela před začátkem akce dle prázdninového jízdního řádu. Lidé se nemohli dostat ani k madlům a bylo to rizikové zejména pro děti, které jely s rodiči,“ posteskla si žena.

Brněnský dopravní podnik posílil dopravu na linkách 4 a 68 v době Festivalu planet každý den v nejvytíženějších časech mezi půl devátou a půl desátou večer. „Dopravu nám v této době komplikovala auta, protože vlivem silného provozu vozy blokovaly koleje. Na Den Brna jsme dopravu na lince 4 posilovali nasazením větších souprav a nezaznamenali jsme, že by nastaly kapacitní problémy. Naopak, cestující vítali možnost přepravit se na akci pohodlně,“ sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Tisíce lidí si v sobotu odpoledne přišlo vychutnat rekonstrukci bitvy o Brno. Vojska generála Torstensona obléhala Kraví horu.
Brno oslavilo svůj den rekonstrukcí bitvy se Švédy. Podívejte se

Nepříjemné situaci s parkováním nepomohly ani modré zóny. Ty začínají v Údolní ulici a pokračují třeba v Březinově, Krondlově a kolem samotné Kraví hory. „Nemálo lidí na akce zamíří autem. V hlavních ulicích je to jak na magistrále a dopravu u Kraví hory pak musí řídit i policisté. Co na tom, že už dnes sloužíme jako odstavné parkoviště sousedním zónám rezidentního parkování, místní nezaparkují a řidiči si po marném kroužení a hledání místa nakonec s parkováním hlavu nelámou. Zaparkují prostě na chodníku nebo na trávníku,“ upozornil zastupitel Brna-středu a předseda Občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský.

Problém s nedostatkem parkovacích ploch přiznal rovněž ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Přibližně stovka stávajících míst na parkovišti u Hospůdky Na Drakenu nestačila. „Kromě návštěvníků, kteří se přišli podívat na planety, museli místa využít i ti, jež se vydali na nedaleké koupaliště. K večeru se začalo kumulovat hodně lidí, dopředu jsme ale komunikovali s dopravním podnikem i strážníky, ti následně dopravu usměrňovali. Myslím, že jsme udělali, co bylo v našich silách,“ řekl Dušek.

Zeleň obnoví

Představitelé hvězdárny ve spolupráci s městskou částí Brno-střed nyní zároveň řeší, jak obnovit vyschlou pustinu, která po hojně navštěvovaných akcích nahradila tamní trávník. „Musíme si říci upřímně, že Kraví hora a její okolí takovými masovými akcemi prostě trpí a že na ně nejsou stavěny. Ideální řešení je bohužel jen jedno, takové věci dělat jinde. Chápu, že jsou populární, ale Kraví hora je primárně parkem, ne Václavským náměstím ani stadionem,“ okomentoval situaci zastupitel Michal Závodský.

Festival planet na Hvězdárně akce Světlušky.
Stovky lidí spolu s obřími modely Sluneční soustavy rozsvítily Kraví horu v Brně

V místě zeleň obnoví. Regenerace trávníku v rozsahu kolem dvou tisíc metrů čtverečních by měla nastat ještě letos na podzim, dokončená bude nejspíš příští rok na jaře. „Nutno dodat, že trávníky na Kraví hoře nejsou zavlažovány, jedná se o lokalitu s intenzivním slunečním svitem a nyní je také dlouhé období bez srážek. Takže tráva tam velmi prosychá i vinou těchto vlivů,“ reagoval mluvčí města Filip Poňuchálek.

Stav trávníků navíc zástupci hvězdárny za přítomnosti pracovníků Odboru životního prostředí Brna-středu nafotili před událostmi i po nich. První schůzka s představiteli odboru se uskutečnila minulý pátek, další následuje v úterý 16. srpna.