Zájemci, kteří se přes víkend registrovali do systému na internetu, se v pondělí vydali nechat si ověřit osobní údaje. „Původně jsme zamýšleli, že si každý přijde s vlastní kartou a na té si jednoduše průkaz zařídí. Lidé sem však přichází spíše s tím, že si koupí novou kartu, kterou poté budou používat pouze jako nosič pro jízdenky," řekl šéf tarifního odboru dopravního podniku Vít Prýgl.

Lidé se podle něj obávají zneužití platebních karet. „Platební karty jsou ale bezpečnější a lépe chráněné. Lidé se nemají čeho bát, prokazování revizorům je stejné jako placení v supermarketu," zmínil Jan Žák z ekonomické fakulty Masarykovy univerzity, se kterým dopravce řešil zavedení internetového obchodu.

Přečtěte si také: Mlha komplikovala hromadnou dopravu v Brně. Zamrzaly výhybky tramvají

Nyní mohou cestující využívat staré papírové předplatní jízdenky nebo elektronickou šalinkartu na platební kartě či kartu, kterou si mohou pořídit například v trafice za 99 korun.

První zájemci o karty se objevili už minulý pátek. Do pondělí prodal dopravní podnik přes internetový obchod téměř šest tisíc předplatních lístků. Elektronické jízdenky lákají na výhody jako je cestování se psem zdarma nebo sleva pro Brňany, kteří platí poplatky za odpad. Roční jízdné pro obyvatele Brna, kteří nemají žádnou další slevu, zlevní z 4750 o 1425 k¬orun. Peníze jim vyplatí po půlroce město.

Část lidí v prodejnách dopravního podniku pouze hledala informace. „Pořízení je docela složité. O tom, že se musí elektronicky registrovat, jsem nevěděla. Pro starší lidi to bude určitě složité, všichni nemají účet a kartu," zhodnotila Brňanka Monika Hidekerová.

Přečtěte si také: Šalinkartu na rok koupí Brňané podstatně levněji. Pokud platí za odpad

Zájemci o jízdenku se musí nejprve přihlásit na webu https://brnopas.cz.

Internetová stránka dopravního podniku zodpovídá nejčastější dotazy lidí a umožňuje jim se přihlásit. „Web ale nevysvětluje, proč by měl zákazník chodit na přepážku pro ověření údajů, které zadá online. Při prohlížení na mobilu pak chybí rozumná výzva k akci, Pokud nevím, že mám kliknout na menu, tak jsem ztracen," prohlásil odborník na web Jan Řezáč.

Na začátek letošního roku vychází čtyřicáté výročí zavedení mechanického odbavování cestujících. „Jízdenky si kupovali v předprodeji a označili je po nástupu do vozu v znehodnocovači," uvedla Miroslava Menšíková v Internetové encyklopedii města Brna. V lednu roku 1977 také skončil prodej jízdenek ve vozech z takzvaných pákových pokladniček.

ANNA TIŠNOVSKÁ
JAN ŽLEBEK