V úspěšném českém týmu byla i Xenie Kouřilová z Moravských Bránic na Brněnsku, která na dlouhých lodích s dračí hlavou na přídi a dračím ocasem na zádi jezdí dva roky. Ke sportu, jehož historie začala už před dvěma tisíci let v Číně, se šestnáctiletá studentka osmiletého gymnázia dostala díky rodinnému známému, který ji na dračí lodě upozornil. „Začalo mě to bavit hlavně díky výborné partě lidí, která se na lodi sejde,“ tvrdí sportovkyně.

Posádku lodi totiž tvoří dvaadvacet lidí, kteří se musí co nejvíce sladit. „Dvacet jich pádluje, společný rytmus jim udává bubeník na přídi a směr lodi určuje kormidelník na zádi,“ popisuje Kouřilová. Trénovat jezdí dvakrát týdně do Brna, kde mohou lidé vidět dračí lodě v loděnicích na řece Svratce a na Brněnské přehradě. „Já jezdím na přehradu a na tréninku strávím přibližně dvě hodiny,“ říká sportovkyně.

Do reprezentačního týmu se přitom podle svých slov dostala shodou okolností. „Ve Znojmě sestavili základ juniorské posádky, kterou pak doplnili tři závodníci z Brna a další z Přerova a Kojetína. A protože jim chyběla děvčata, kterých musí být ve smíšeném týmu nejméně osm, dostala jsem šanci i já,“ říká závodnice.

Nově vzniklá posádka se sešla nejprve na závodě v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku, další trénink pak přišel na řadu až v dějišti mistrovství Evropy. „Závody byly od pátku do něděle, ale my jsme do Amsterodamu přijeli už ve středu. A to právě kvůli tréninku,“ vysvětluje dívka.

Tým nakonec uspěl ve dvou ze tří závodů, které se na mistrovství jely. Stříbro získal na dvousetmetrové trati, bronz na pětisetmetrové. „V závodě na dva kilometry jsme byli čtvrtí,“ dodává Kouřilová. Po letošním úspěchu věří, že se na mistrovství Evropy podívá i příští rok. „Pokud se nám podaří sestavit posádku, určitě vyrazíme,“ slibuje.