Čtyřčlenná rodina tak za jedno odpoledne pod několikametrovým vánočním stromem, který zdobí náměstí Svobody, utratí třeba i sedm set korun. A to jen za teplé nápoje a něco k zakousnutí. „Takový oštěpek stál dříve pětadvacet korun. Teď ho prodáváme za čtyřicet," ukazovala kousek sýra stánkařka na Zelném trhu Monika Pokorová. Spolu s párkem v rohlíku, který nabízí za stejnou cenu, tak menší oštěpek patří mezi nejlevnější občerstvení.

Najíst se za dráž ale není na letošních trzích vůbec složité. Například langoš se sýrem a kečupem lidé koupí od osmdesáti korun nahoru, podobně je na tom i obyčejný bramborák. Radost nejspíš nebudou mít ani milovníci sladkého, palačinky nabízí stánkaři i za sto padesát korun. „Důvodem zdražování je mnohonásobně vyšší cena potravin, drahé energie, a také vyšší náklady na pracovníky," vysvětlila marketingová ředitelka společnosti Con gusto Zdeňka Fiala. U jejich stánků podražily třeba oblíbené kapří hranolky, a to ze 159 na 179 korun.

Ceny se často liší u jednotlivých stánků, někdy i o desítky korun. Vyrovnanější jsou pak mezi nápoji. Tam cenově, stejně jako každý rok, vyčnívá tradiční turbomošt. Letos ale ne tolik, jako dřív. „My jsme se rozhodli nezdražovat. A protože jsme byli vždy dražší a letos nechali ceny stejné, tak se to vyrovnalo," poukázal spolumajitel firmy Jan Vlachynský.

Parkovací dům River Park v brněnské Polní ulici.
Brněnská parkovací místa jsou třikrát levnější než v Praze. Přibudou další

Turbomoštem se mohou návštěvníci zahřát za pětasedmdesát korun. Pokud mají speciální hrníček, který si můžou na stánku zakoupit, vyjde je nápoj o patnáct korun levněji. Ceny svařáku oproti tomu začínají na padesáti korunách za dvě deci, něco ostřejšího si dá člověk klidně i za stovku.

Majitelé Turbomoštu podle Vlachynského očekávali, že budou zákazníci na ceny citlivější. Právě proto se rozhodli, že ceny nechají stejné. „Vážíme si toho, že trhy můžou být, takže jsme nechtěli, aby si lidi řekli, že sice jsou trhy, ale je to tady drahé," popsal stánkař. Návštěvnost si zatím pochvaluje.

Nová moderní kancelářská budova vznikne v kancelářském areálu Vlněna. Poštu do ní budou doručovat drony.
Nejmodernější kancelářská budova: do areálu Vlněny v Brně doručí poštu drony

Jiné je to u stánkařů, kteří nabízejí jídlo. Daleko častěji člověk na jednom ze čtyř náměstí, na kterých se trhy konají, zahlédne návštěvníky s kouřícím nápojem, než s papírovým táckem. „ V tuto chvíli nám přijde, že letos lidé stánky sice navštíví, ale raději si zakoupí drink a občerstvení si objednají v menším množství. Doufáme, že se to zlepší, ale uvidíme," vyjádřila se Fiala. Con gusto má podle ní letos na trzích více stánků a obměněný sortiment.

Vyšších cen na trzích si všimla také Aneli Chmelíčková. „Přijde mi to drahé, ale vzhledem k ceně energií a k tomu, jak se vše zdražuje, je to podle mě normální. Stánkaři také musí nějak vydělat," sdělila svůj názor mladá návštěvnice. Spolu s kamarádkou si na náměstí Svobody zakoupily španělské pečivo zvané churros. Zaplatily za ně každá zhruba sto padesát korun.