Společnost zmapovala ceny úklidu ve čtyřiceti budovách státních institucí. Průměrná cena za metr čtvereční na rok byla 574 korun. „Tato částka je sice za měsíční úklid bytu poměrně vysoká, ale brněnský magistrát uklízí ještě mnohem dráž. Za úklid jediného metru kanceláře tam dají 1 953 korun ročně,“ upozornil ředitel Acta non verba Vojtěch Razima.

Brněnský magistrát prodělává podle něj na úklidu 21 milionů ročně. „Smlouva na úklid platí od roku 1996. Od té doby to je ztráta tři sta dvanáct milionů korun,“ tvrdí Razima.

Jenže Brno jeho informace odmítá. „Průměrná roční suma za úklid jednoho metru čtverečního činí na Magistrátu města Brna 281 korun. Připočte-li se k této částce platba za mimořádné úklidy, je to 390 korun,“ upozornil mluvčí města Pavel Žára. Magistrát podle něj za úklid šestačtyřiceti tisíc metrů čtverečních kanceláří zaplatí dvěma firmám ročně jen 13,2 milionů a dalších pět dá za nadstandardní služby.

Město nyní řeší, jak se k chování společnosti Acta non verba postaví. „Od pondělního večera letí republikou, že jsou v Brně magoři, kteří vyhazují ročně jednadvacet milionů korun z okna. To poškozuje jméno města. Pokud se organizace slušně omluví, jsme ochotni to přijmout, ale jinak nám nezbývá, než se obrátit na soud,“ uvedl majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Soudem hrozí i ředitelka firmy Alena Holešovská–Weberová. „Je to nehorázná lež. Myslím, že míří od konkurence,“ řekla podnikatelka.

Protikorupční aktivisté si ale za svým prohlášením stojí. „Náš výpočet je správný,“ tvrdí Razim. A dokládá to dopisem z magistrátu z února letošního roku podepsaným vedoucím odboru správy majetku Petrem Gabrielem. Podle dat v něm uvedených se cena za úklid skutečně na 1900 korun vyšplhala.

V tomto ohledu město přiznává chybu. „V textu jsou úplně špatně napsány výměry ploch pro úklid v magistrátních budovách. Chyba vedoucího Gabriela je v tom, že dopis špatně zkontroloval. Ale rozhodně to není tak závažné, jako když jej Acta non verba před celou republikou obviní ze zlodějství,“ prohlásil Pospíšil.

Z korupce obvinilo sdružení jmenovitě správce tří budov magistrátu a manžela podnikatelky Josefa Webera a vedoucího odboru Gabriela. První měl dohodit manželce obchod a druhý to krýt. Důkazem je údajně to, že magistrát vypsal letos výběrové řízení na novou uklizecí firmu. „Gabriel tak udělal až po té, co jsme se začali o celou věc zajímat. Snaží se tím zakrýt svoji nečinnost z minulých let, kdy jen mlčky přihlížel konfliktu zájmů svého podřízeného,“ tvrdí Razima.

Náměstek Pospíšil považuje jeho slova za nesmysl. „Vypsali jsme letos řízení i na elektřinu, plyn a ostrahu. Teorie, že to vše děláme k zamaskování nějaké kulišárny je absurdní,“ řekl Pospíšil.

Správce Weber se včera obvinění smál. „Pokud dokážu ovlivnit všechny radní rozhodující o zakázkách, kteří se v Brně vystřídali od roku 1996, tak proč dělám domovníka? Proč bydlím v budově magistrátu, jsem bez přestávky v práci a vstávám ve čtyři ráno?,“ ptal se muž.

Rozhovor s ředitelkou společnostiAlenou Holešovskou–Weberovou čtěte ve středečním vydání Brněnského deníku Rovnost