Jihomoravský volební speciál čtěte ZDE

Pro Zelené na jižní Moravě hlasovalo jen něco málo přes dvě procenta voličů. Překvapilo vás to?
Nebudu skrývat, že je to pro mě zklamání. Ve srovnání s jinými kraji to ale tak překvapivé není. Prakticky jen v Praze byl lepší výsledek než na jižní Moravě.

Skutečně jste věřila, že máte šanci dostat se do parlamentu? Předvolení průzkumy tomu příliš nenasvědčovaly.
Vyvozovat cokoliv z předvolebních průzkumů je vždycky ošemetné. Věřila jsem v lepší výsledek. Ale rozhodně jsem nebrala za samozřejmé, že překročíme pět procent.

Na kolik jste volební výsledek odhadovala?
Asi tak na čtyři a půl procenta.

Tedy těsně pod magickou hranicí, která zaručí vstup do parlamentu. Proč to Zeleným tentokrát nevyšlo?
Krátce po volbách se hodnotí velmi těžko. A bude to spíš úkolem pro volební analytiky. Klesající podpora voličů byla celorepublikový trend, nejednalo se o žádný propad jihomoravského kraje. Domnívám se spíš, že lidé dali před volebními programy tentokrát přednost novým značkám. A už příliš nezkoumali, co za těmi značkami je.

Jaká na takový volební výsledek jihomoravští Zelení zareagují?
Především chci zdůraznit, že zelenou politiku budeme dělat dál. Je potřeba pracovat na tom, čím jsme odlišní od ostatních. Tedy že nejsme zkorumpovaní, že nepodléháme lobby. Už v pondělí máme zásadní schůzku k přípravě podzimních komunálních voleb, na které se teď budeme soustředit. Samozřejmě si uděláme nějakou analýzu situace, o níž budeme dál jednat. A musíme lidi přesvědčit, že je třeba změnit politickou kulturu. Ne Stranu zelených.

Nemáte obavu, že se špatný výsledek parlamentních voleb promítne právě do voleb nadcházejících?
Neočekávám to. V komunálních volbách lidé zatím vždy hodně sázeli na konkrétní osobnosti, a ne značky. Výsledky komunálních, krajských a parlamentních voleb se příliš porovnávat nedají.

Předseda strany Ondřej Liška ale kvůli špatnému volebnímu výsledku odstupuje. Čekala jste to?
Ondřej Liška předem vysvětlil, co udělá v případě nepříznivého výsledku. Překvapení to nebylo.

Myslíte, že se do čela strany vrátí?
Rozhodovat bude sjezd strany, na kterém podle všeho nabídne rezignaci celé vedení strany. Zatím je předčasné o tom spekulovat, jestli se vrátí. Osobně bych s tím problém vůbec neměla.

Co po volebním maratonu čeká vás?
Pro mě se nic nemění. Budu dál pracovat jako starostka a radní v Brně. Přiznám se, že mnohem větší problémy bych měla, kdyby Strana zelených uspěla. Jako poslanec bych musela svůj program zásadně přehodnotit.