Osadu u řeky Svratky vybudovali před mistrovstvím světa v dráhové cyklistice na brněnském velodromu v roce 1969. Vznikla při akci Z. „Favorit dostal vesničku do trvalého užívání. Ubytovával tam sportovce a také další zájemce, pokud byla volná kapacita," přiblížil tajemník Favoritu Brno Zdeněk Valenta. V chatkách přespávali cyklisté a veslaři.

Pro zajištění odpovídajícího zázemí v areálu dostavěli v osmdesátých letech restauraci. Lokalita si získala oblibu i mezi běžnými Brňany, kteří se tam chodili saunovat. „Protože byl zájem o tamní jednu saunu velký, vznikla ještě druhá, takže pak fungovaly dvě vedle sebe. Druhou postavili kvůli posílení kapacity," vysvětlil Valenta. Místo doplňovalo jezírko.

Ve vesničce stály dřevěné chatky, fungovala tam restaurace a sauna. Začínající cyklisté tam mohli jezdit na stezce vedoucí okolo areálu, aniž museli vyjet na běžnou silnici mimo uzavřený areál. Ubytování tam našli také mimobrněnští závodníci, kteří přijeli na velodrom poměřit síly s ostatními.

V devadesátých letech přišel soukromý investor ve spolupráci se zástupci Favorita s nápadem na proměnu areálu do podoby Favorit Center Brno. Chatky měl nahradit hotel, restauraci kvalitnější zařízení zdravé výživy, saunu v dnešním významu wellness. Projekt počítal také s tělocvičnou. „Potom to ale nějak vyšumělo, nedomluvili se. Favorit nechtěl přijít o trvalé užívání, navíc nebyl vlastníkem pozemků, měl je pouze svěřené," zmínil Valenta.

Později získalo parcely pod vesničkou do svého vlastnictví Brno, čímž Favorit přišel o trvalé užívání. Jeho představitelé proto museli uzavřít s městem nájemní smlouvu. Areál pak provozovali do konce předloňského roku. V poslední době už fungoval spíš pro komerční účely než jako ubytovna pro závodníky.

Ochrana před velkou vodou

Konec osady a její nedávné zbourání si vyžádal projekt ochrany proti velké vodě. Od nedávna začíná vznikat přímo v nejbližším okolí Svratky v úseku mezi koupalištěm Riviéra a mostem nedaleko Uhelné ulice. Opatření budou hotová do konce října příštího roku.

Stavební stroje se pustily do chatek na začátku února. Vypořádaly se s nimi za pár dnů, následně bylo potřeba zdemolovaný materiál odvézt. Místo má sloužit dočasně jako zařízení staveniště.

Dřívější chatky nahradí nejpozději v příštím roce tůně a mokřady, v nichž bude oproti blízké Svratce stojatá voda. Přes ně povede nová lávka. Součástí úprav lokality bude snížení úrovně terénu. Místo se tak oproti dřívějšímu využívání změní k nepoznání.