Soutěže se student fakulty strojního inženýrství brněnské techniky zúčastnil ještě na střední škole v Přerově. Nyní závodníky už druhý rok hodnotí. „Je čest pomáhat studentům z celého světa, byl jsem v jejich kůži a soutěž mi hodně dala. Snažím se jim to vrátit," říká Bouchal.

Do poroty ho organizátoři vybrali nejen díky předchozí účasti, ale i kvůli současným aktivitám. „Posledních šest let organizuji inženýrské soutěže po celé Evropě," svěřuje se Bouchal.

V americkém Austinu letos soutěžilo devětatřicet týmů ze čtyřiceti světových zemí. Jejich úkol bylo vyrobit miniaturu modelu formule 1, testovat ji a pak s ní závodit. „Model musel mít technickou kontrolu, další úkol byla obhajoba rozpočtu projektu. Podstatné kritérium bylo i představení formule. Já měl na starost ústní shrnující prezentaci projektu," vypráví porotce.

Hodnotil podle svých slov hlavně inovativnost, skladbu projevu i týmovou spolupráci. Dodává, že i týmy se členy, kteří neměli angličtinu jako rodnou řeč, zvládly dechberoucí prezentace.

Vítěznou formuli nakonec představil řecký tým. „Je škoda, že u nás soutěž není tak populární. Letos se zúčastnilo pouze sedm českých týmů," lituje.

V oboru mladý nadšenec zůstal. Vlastní firmu, která kromě marketingového odvětví působí také ve světě motorismu.

RŮŽENA MACHÁLKOVÁ