Je navržen tak, aby umožnil dronům bezpečně a efektivně přistávat a předávat zásilky na střeše budovy I. Současně otvírá nové možnosti pro rychlou a spolehlivou doručovací službu, která může podle zástupců firmy rychle reagovat na poptávku a snížit dopravní zátěž na silnicích.

Projekt oficiálně firma zahájila v minulém roce a nyní získává mezinárodní uznání a podporu z řady institucí. Jedním z klíčových momentů bylo partnerství s firmou Honeywell, která vyvíjí letecké technologie.

Společně s Honeywell Aerospace 3L Robotics integrují své technologie do řídícího systému dronů, což lépe zaručuje přepravní cesty mezi jednotlivými helipady. „Honeywell vyvíjí certifikovatelnou pozemní řídicí stanici, která pomůže ověřit dostupnost vertiportu, ověřit povětrnostní podmínky pro let a asistovat při letových operacích, včetně návratu na základnu,“ zmínil Jan Beran ze společnosti Honeywell.

Spojení expertízy 3L Robotics v oblasti dronové technologie s know-how Honeywell Aerospace podle generálního ředitele 3L Robotics Luboše Lněničky umožňuje posouvat hranice doručování zásilek pomocí dronů přímo na střechu budovy, a následně je dostat dovnitř.

„Helipad pak dokáže zásilku předat dalšímu autonomnímu vozidlu a doručit ji až ke stolu adresáta. Jsme přesvědčeni, že naše spolupráce změní způsob, jakým lidé dostávají své zásilky,“ řekl Lněnička.

Projekt podpořila i Evropská kosmická agentura. Rozhodnutím se Drone Helipad dostal do jejich prestižního Obchodního inovačního centra.

„Tento zajímavý projekt je důkazem toho, jaké možnosti nabízí spojení technologií pro vesmírný průmysl a dronovou technologií na Zemi,“ sdělil vedoucí Inkubátorů Obchodního inovačního centra Evropské kosmické agentury, Michal Kuneš.

Projekt Drone Helipad vede tým inženýrů z Fakulty Elektrotechnické, podnikatelské a Stavební fakulty na brněnském vysokém učení technickém. Postarali se o dosažení úvodních návrhů a demo testu, které budou hrát klíčovou roli v dalším vývoji.

close Drone Helipad vyvíjí společnost 3L Robotics, v budoucnu má doručovat poštu. Helipad bude umístěný na střeše budovy I v areálu Vlněny v centru Brna. info Zdroj: 3L Robotics zoom_in Drone Helipad vyvíjí společnost 3L Robotics, v budoucnu má doručovat poštu.  Služba má fungovat do budoucna tak, že dron se zásilkou přiletí k výškové budově, na které je nainstalovaný helipad, jenž zvládne zásilku otevřít. „Helipad vyhodnotí, jestli dron s konkrétní zásilkou je opravdu určený pro tuto budovu. Pomůže navést dron na finální přistání a zásilka je potom transportovaná do budovy," popsal už dříve Lněnička.

Projekt Drone Helipad slibuje podle Lněničky změnit průmysl doručování a otevřít nové možnosti pro rychlou a efektivní přepravu zásilek ve městech nebo i na vzdálené a těžko dostupné lokality.