Tři sta čtyřicet korun ušetří čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi mladšími tří let na poplatcích za svoz odpadu. Slevu v úterý schválila Rada města Brna. Začne platit už příští rok. Brněnští radní se rozhodli, že cenu sníží dvěma skupinám, které ji nejvíce potřebují. „Jsou to důchodci a rodiny s malými dětmi. Slevu dostanou staří lidé nad sedmdesát let a děti do tří let," informoval ve středu náměstek brněnského primátora Martin Ander, který má komunální odpad na starosti.

Jeden člověk, který má nárok na slevu, ušetří 170 korun. „Místo dosavadních 670 korun zaplatí pouze pětistovku za rok," sdělil Ander.

Slevu si chválí například brněnská důchodkyně Marie Bednářová. „Manželovi i mně je už přes sedmdesát, takže se nás sleva dotkne. Příští rok tak ušetříme přesně 340 korun. Není to nijak horentní částka, ale každá koruna je dobrá," vypočítala Bednářová.

Brněnský ekonom Michal Kozub si myslí, že změna pro obyvatele města nebude nijak patrná. „Libovat si budou důchodci, kteří mají méně peněz a počítají každou korunu. Výhodu v tom najdou také velké rodiny, které mají víc dětí," myslí si Kozub. A doplnil, že rodinnému rozpočtu sleva výrazně nepomůže.

Právě třeba matka Vendula Lukášová, která bydlí na brněnských Vinohradech, si myslí, že sleva ji příliš nepomůže. „Mám tři děti. Jednomu jsou dva roky. Další dvě už chodí do školy. Takže slevu získám jen na nejmladší dceru. I když děti nevytvoří tolik odpadu jako dospělí, ušetřím za příští rok na poplatku pouze 170 korun," sdělila Lukášová.

Tím, že město poskytne úlevu důchodcům a dětem, přijde při výběru peněz o víc než dvanáct milionů korun. „Plánujeme zvýšit efektivitu při sběru a svozu smíšeného a směsného odpadu. Tím snížíme náklady o zhruba dvanáct a půl milionů korun. Počítáme také se stávajícím trendem častějšího třídění a snižování běžného odpadu," informoval mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Tak chce radnice vyrovnat ztrátu peněz kvůli slevě.

Podle náměstka Andera v Brně už pátým rokem roste množství vytříděného odpadů. „Zároveň klesá celkový objem směsného objemu za rok. Město tak šetří statisícové částky ve svém rozpočtu," vysvětlil náměstek.

Zatímco před pěti lety lidé do popelnic naházeli přes jedenasedmdesát tisíc tun odpadu, loni tam popeláři našli téměř sedmašedesát tisíc tun. „V příštím roce očekáváme, že množství odpadu klesne o dalších pět set tun. Tak snížíme náklady za likvidaci a svoz o téměř půl milionu korun," uvedl jednu z úspor Žára.

Pokud Brňané i další roky vytřídí a vyhodí méně odpadků, plánuje město další úlevy pro lidi. „Chceme nabídnout bonusy například pracujícím lidem. Našim cílem je, aby Brňané měli co nejblíže ke kontejnerům na tříděný odpad. Separace bude ještě snadnější a zapojí se víc lidí," věří Ander.

Poplatek za popelnice zvedlo minulé vedení brněnského magistrátu. Z pětistovky se částka v roce 2013 vyšplhala na 675 korun. Nakonec klesla o pět korun. Vedení města tehdy argumentovalo, že pět set korun nepokryje veškeré náklady na svoz nebo spalování. „Cenu určil výpočet nákladů na jednoho obyvatele za rok. Kdybychom poplatek nenavýšili, rozdíl by doplatilo město," vysvětlil tehdy tehdejší náměstek primátora Ladislav Macek.

Slevu lidem poskytují i jiná města v České republice. Některá se rozhodla, že jejich obyvatelé za svoz nemusí platit vůbec. Jedním z nich jsou Šlapanice na Brněnsku. „Před třemi lety jsme poplatek zrušili. Od té doby za svoz odpadu nikdo nemusí platit," řekla starostka Michaela Trněná.