Po odchodu do penze dlouho přemýšlela, co bude dál dělat. Nebaví ji totiž neustále sedět doma. Nakonec se jako bývalá učitelka angličtiny rozhodla dělat to, co umí nejlépe: učit. Důchodkyně Vlasta Floriánová proto vymyslela společné programy pro důchodce, kteří se chtějí ve svém věku ještě vzdělávat.

Společně se zástupci radnice od října spustí takzvaný Art klub a jazykovou laboratoř v nebytovém prostoru v ulici Pod Kaštany 17 v brněnských Žabovřeskách. „Cílem je potkávat se s lidmi podobného věku, kteří mají stejného koníčka, a při té příležitosti si oprášit dovednosti komunikace. Sdílet radost i starost. Chceme je vytáhnout z nudných seriálových aktivit, případně z přebíhání od jednoho vnoučete k druhému,“ přiblížila.

Vrstevníky bude v klubu zadarmo učit angličtinu, naváží tím společně na výtvarné kurzy, na které penzisté dochází od února. V současnosti má Floriánová jedenáct zájemců o lekce.

Ilustrační foto.
Koronavirus má v kraji aktuálně 259 lidí, přes čtyři sta obyvatel je v karanténě

Brněnští důchodci, kteří dávají přednost pohybu, na podzim nově zamíří do základní školy na náměstí Svornosti. Ke cvičení jim tam poslouží malá tělocvična, a to místo dosavadních prostor na základní škole v Sirotkově ulici. „Dopoledne využijí tělocvičnu žáci, ale odpoledne mezi třetí a osmou hodinou tam zamíří bezplatně důchodci na cvičení,“ uvedl žabovřeský místostarosta Pavel Tyralík.

Doplnil, že starší lidé v Žabovřeskách získají od října také možnost pronájmu prostor ve zrekonstruovaném rodinném domě na adrese Eliášova ulice 39. Musí ovšem počítat s tím, že na rozdíl od jiných míst budou zpoplatněné.

Speciální den

Bohaté vyžití budou mít třicátého září penzisté ve Slatině, kde představitelé tamní radnice ve spolupráci s klubem důchodců připravují třeba speciální den, který bude věnovaný právě jim. Jeho součástí budou kromě přednášky tamní kronikářky Miroslavy Buršíkové a hudebního vystoupení Jiřího Helána také tvořivé dílny. „Pro akci zajišťujeme občerstvení. Lidé mají vstup zdarma. Očekáváme, že přijdou i důchodci, kteří nejsou členy slatinského klubu,“ uvedla za tamní klub důchodců Jiřina Čížková.

O loňský první ročník Dne seniorů byl podle slatinského místostarosty Martina Krytináře velký zájem. Zaplněné prostory očekává také letos. „Pro důchodce ale plánujeme třeba i říjnový kurz dentální hygieny s krátkým workshopem. Na začátku listopadu zavítají na kurz první pomoci se záchranářem specialistou,“ upřesnil slatinský místostarosta.

Plukovník Otakar Pospíšil převzal Medaile Jihomoravského kraje
V roce 68 roznášel protiokupační pamflety. Od popravy ho dělilo patnáct minut

V Brně-středu si mohou penzisté za poplatek krátkodobě pronajmout občanské kluby v Kounicově ulici 43 a Křenové 57. Prostory slouží také jiným spolkům a volnočasovým sdružením, třeba sborům.

Zdarma starší lidé na území městské části Brno-střed zamíří do dvou klubů důchodců, a to na Václavskou 3 a Křenovou 39. „Ve Václavské klub využívají celý týden. Jedenkrát týdně se schází členové fotokroužku, jednou měsíčně je kroužek šití a posezení s hudbou a také po předcházející dohodě dochází do klubu masérka. Na Křenové se důchodci scházejí dvakrát týdně," sdělila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Vyžití důchodců v Brně

Žabovřesky:

Art klub a jazyková laboratoř: v nebytových prostorech společná výuka angličtiny, výtvarné kurzy

Malá tělocvična v základní škole v Sirotkově ulici: možnost cvičení pro penzisty

Rodinný dům v Eliášově 39: prostory i pro setkávání důchodců

Brno-střed:

Občanské kluby Kounicova 43 a Křenová 57: prostory k pronájmu také pro penzisty

Kluby důchodců Václavská 3 a Křenová 39: společné vyžití