Vyšší penzi má nyní i Vyškovanka Marie Růžičková, zásadní zlepšení životní úrovně ale necítí. „Kolem valorizace byl velký humbuk, ale když se člověk podívá pozorněji, zjistí, že se jedná o pár stokorun. O kolik se zvyšují ceny jídla, nájmů, topení, vody i elektřiny? Spousta z nás je tak spíš pořád na hranici přežití. Je to nedůstojné, člověk celý život pracuje a na stará kolena tře bídu s nouzí. Kdybych neměla děti, těžko by mi někdo pomohl,“ řekla.

Penze v okresech
Znojmo 12 318 Kč
Břeclav 12 773 Kč
Vyškov 12 940 Kč
Hodonín 13 005 Kč
Blansko 13 095
Brno-venkov 13 279 Kč
Brno-město 13 599 Kč
Jihomoravský kraj 13 162 Kč
Zdroj: ČSSZ

V tabulce průměrných mezd si region vede lépe než v důchodech, v republice je třetí. „Důchody jsou počítány s určitým zpožděním za vývojem mezd, tudíž může docházet ke stavu, kdy mzdy rostou a penzisté to nepociťují, tahle situace není specifická oproti zbytku republiky. I když je situace důchodců náročná, historicky nikdy nebyly prostředky na důchody tak razantně navýšeny jako při letošní valorizaci,“ vysvětlil ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejnižší penze v kraji jsou na Znojemsku, nejvyšší v Brně. „S důchodem vyžiji v pohodě. Dokonce i něco ušetřím. Ale je to i tím, že bydlím s manželem. Mám kamarádku, která je vdova a ještě se musí starat o chalupu. Pro ni je důchod malý,“ uvedla Brňanka Gustava Kaiserlichová.

Ilustrační foto
Dvě třetiny Brňanů trpí hlukem