Hodinu a půl trvajícího průvodu se zúčastnilo odhadem tisíc lidí. „Chtěli jsme poklidným způsobem ukázat, že jsme tu a vždy jsme byli. Že LGBT+ lidé nepatří na okraj společnosti a mají stejná práva jako všichni ostatní,“ podotkla produkční průvodu Melinda Murárová.

Duhový průvod Pride na podporu sexuálních menšin se ve městě konal naposledy před čtrnácti lety, kdy se jej snažilo narušit asi sto padesát neonacistů. Organizátoři festivalu proto letos spolupracovali s policisty i soukromou bezpečnostní službou. I přesto ale dopředu nezveřejňovali konkrétní trasu průvodu. Známé bylo pouze to, že bude průvod vycházet ze Zelného trhu. Na sociálních sítích se v souvislosti s letošním průvodem objevovaly výhružky blokád a násilí.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Historicky poprvé se pochod v Brně konal v roce 2008, i ten předčasně ukončil útok extremistů. „V tom roce musela zasahovat i záchranná služba, protože se lidé nadýchali slzného plynu. O dva roky později se konal další průvod, ale ani ten se neobešel bez incidentů,“ připomněla Murárová.

Duhové průvody Brnem prošly i v dalších letech, například loni. Byly ale menší a nebyly pod hlavičkou Pride. „Průvod Pride by měl splňovat určité podmínky, především co se týče bezpečnosti. Stali jsme se tak součástí celosvětové mapy Pride průvodů a mezinárodní diplomacie i turistickým cílem. Dorazili také velvyslanci různých zemí,“ vysvětlila ředitelka festivalu Brno Pride Week 2024 Michaela Chylová.

Stavba VMO v Brně se otevřela veřejnosti .
VMO Žabovřeská se otevřela veřejnosti. Brňané prozkoumali náročnou stavbu

Průvod byl zakončením týdenního festivalu. Cílem Brno Pride Week 2024 bylo kromě oslavy identity a rovnosti také vytvoření prostoru, kde se každý cítí vítán a respektován. „Pokud je někdo v menšině, může být kvůli tomu izolovaný. To je ale pro lidi velmi škodlivé, proto je důležité pro členy komunity vytvořit prostor, kde se budou cítit přijati,“ vysvětlila psycholožka a výzkumnice Institutu pro psychologický výzkum na Masarykově univerzitě Andrea Stašek.

Po návratu průvodu na Zelný trh na náměstí pokračoval kulturní program. Jeho vrcholem byl koncert zpěvačky Aiko, která reprezentovala Českou republiku na letošním ročníku Eurovize.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Brně se můžete navštívit Burger festival.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková