Obnova jedné z městských dominant, známé také jako Schwanzův palác, trvala od přelomu tisíciletí do roku 2001. Nově ji ozdobila trojdílná bronzová pamětní deska z dílny akademického sochaře Josefa Vajceho. „Písmo je plastické a ryté, ozdobené emblémem firmy, která rekonstrukci prováděla. Součástí je také otisk tehdejšího brněnského primátora a ředitele stavební firmy,“ uvádí na webu autoři Encyklopedie města Brna.

Dům pánů z Lipé stojí na dvou zaniklých středověkých osadách. Vznikl mezi lety 1243 až 1260 a už na konci 13. století utrpěl vlivem rozsáhlého požáru značné škody. V pozici majitele domu se od té doby vystřídala řada lidí. Název nese po moravském zemském hejtmanovi Čeňkovi z Lipé, který dům zakoupil roku 1564.

Pro nový park v brněnském Komárově lidé vybrali název Mariacela.
Nový park v brněnském Komárově má jméno. Lidé vybrali název Mariacela

V současné době má stavba řadu využití. Kromě baru tam lidé naleznou například kavárnu. „Ráda to místo navštěvuju. Specifický krytý vnitroblok mu ponechává svoje kouzlo,“ zmínila například Brňanka Tereza Marková, která žije jen několik desítek metrů opodál.

Mezi další významné vlastníky patřil například obchodník s koloniálním zbožím Franz Komarek. Mezi lety 1937 a 1938 prošlo tamní průčelí úpravami, jež měl na svědomí známý architekt Bohuslav Fuchs společně se sochařem Antonínem Zeithammerem. O sgrafitovou výzdobu se postaral malíř a grafik Emanuel Hrbek.

Při osvobozeneckých bojích v roce 1945 byl dům značně poškozen. V následujícím roce uskutečnili dělníci jen nejnutnější opravy, poté se dům stal na třiačtyřicet let státním majetkem, kdy sloužil jako sklad sousední obchodní pasáži Rozkvět. Roku 2000 jej koupila a opravila firma Unistav.