Hospic bude stát v lokalitě Kociánka v areálu Domova pro seniory. Stane se jediným svého druhu v Česku. Pomoci se v něm dočkají rodiny s nevyléčitelně nemocnými dětmi. Jen v Jihomoravském kraji jich žije přes dva tisíce, které mají život limitující nebo život ohrožující onemocnění, a neobejdou se bez nepřetržité péče.

„Chceme vážně nemocným dětem dopřát také radostné okamžiky. Rodičům poskytneme potřebný čas odpočinout si od vyčerpávající péče. Cílem je ulehčit pečujícím zvládnout náročnou životní situaci,” řekl Pavel Kachlík z organizace Dům pro Julii, která bude dětský hospic provozovat. Hospic je zároveň zdravotnickým i sociálním zařízením. Podle Kachlíka bude atmosféra uvnitř přátelská a připomínající domov.

Majka Balšínková na trase.
Úctyhodný výkon: Z Brna na Praděd doběhla za 27 hodin. Pro hospic

„Nechceme emocionální sterilitu. Budeme pomáhat jak tělu, tak duši. Zaměstnaní u nás budou zdravotníci, psychologové, fyzioterapeuti i duchovní. Mnoho dětí, o které se naše organizace stará, jsou terminálně nemocné. To je obrovská zátěž jak pro ně, tak pro jejich rodiny. V Domě pro Julii se budeme snažit jim břímě ulehčit,” tvrdí Kachlík.

Podobná zařízení fungují ve většině západní Evropy. U nás musí pracovníci neziskových organizací pomáhat rodinám u nich doma. To se s novým hospicem z části změní.

„Jenom v Jihomoravském kraji pomáháme více než třinácti nemocným dítětem. Když rodičům pomůžeme s péčí o jejich potomka, dáme jim tak potřebný čas nabrat síly. Také například na běžné nákupy, chození po úřadech, nebo jen na to, aby manželé měli chvilku pro sebe či další členy rodiny. Starat se o takto vážně nemocné dítě je mnohdypráce na plný úvazek,” vysvětlil Kachlík.

Na stránkách organizace si lze příběhy rodin poslechnout v podcastu Domu pro Julii. „Některé příběhy jsou opravdu smutné. Lidé, se kterými pracuji, jsou většinou hrozně silní. S nešťastnými okolnostmi dokážou bojovat,” vypráví v podcastu sociální pracovnice a pečovatelka Eva Pospíchalová.

Sdílíte vášeň pro malované kamínky? Podlehl jí i malíř Vojtek, kvůli hospicu
Sdílíte vášeň pro malované kamínky? Podlehl jí i malíř Vojtek, kvůli hospicu

Přispět na Dům pro Julii lze TADY.

Hospic se staví za podpory města Brna. Výrazně ale také přispěli soukromí dárci. Bez těch se provoz organizace neobejde. Část peněz lidé věnovali přes pokladničky, které jsou po celém Česku.

Částky přicházejí i z méně tradičních zdrojů. Například návštěvníci Sněžky, kteří na horu jeli o letošních prázdninách lanovkou, přispěli na hospic částí peněz ze zakoupené  jízdenky.

Kolik to bude stát?

Cena celé stavby dosáhne sto šedesáti milionů korun. Součástí komplexu bude velká společenská místnost, kanceláře, sklady a mnoho dalšího. V budově bude také pokoj posledního rozloučení. „Pacienti u nás budou mít možnost prožít terminální stádium. Některé rodiny nechtějí strávit poslední okamžiky v prostředí nemocnice. Zároveň tady budeme mít zkušený personál, který na to bude připravený,” prohlásil Kachlík.

MAREK BERČÍK