Dům s pěti vchody mezi ulicemi Kotlářská, Veveří a Nerudova vlastní Jaroslav Lorek. A právě jeho dědeček František Pawlů všechny domy kolem Konečného náměstí postavil. „Mrzelo mě, že se o tak krásný dům dlouhá léta nikdo nestaral. Jakmile se ho proto mojí rodině podařilo získat v restituci zpět, chtěli jsme ho dostat do co nejlepšího stavu,“ uvedl Lorek.

Opravy zchátralého čtyřpatrového domu však postupovaly velmi pomalu. Je totiž památkově chráněný a jeho rekonstrukce je velmi nákladná. „Jako první jsme v devadesátých letech opravili střechy, které byly v nejhorším stavu. A až teď jsme se pustili i do omítek, ze kterých už opadávala výzdoba,“ líčí Lorek.

Barvu omítek na všech památkově chráněných domech kolem náměstí určují památkáři. Vybrali tedy i světlý odstín pro Lorkův dům. „Při přípravách rekonstrukce jsme z omítky odebrali vzorky, podle kterých jsme určili její původní barvu. A právě tu chceme domu vrátit,“ vysvětlil Pavel Wewiora z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Znalci v pasířské dílně zase zkoumali zábradlí, které bude stejně jako kdysi zelené se zlatými ozdobami.

Potíž nastala se sochami lidských postav na korunní římse, které tam z bezpečnostních důvodů nemohou zůstat. „Zjistili jsme, že nejdou opravit. A na jejich kopie zatím majitel nemá peníze. Vyrobili jsme tedy otisky a věříme, že se sochy podaří nahradit někdy později,“ doufá Wewiora.

První polovinu domu už majitel opravil loni, nyní odborníci dokončují opravy zbylé části natočené směrem k náměstí. „Jakmile se nám podaří sehnat peníze, opravíme dům i na poslední zbývající straně směřující do Nerudovy ulice,“ věří Lorek.

Až však dělníci sundají z domu stávající lešení, budou už opravené fasády všech domů otočené do náměstí. „Těším se, až bude dům opravený a prokoukne. Vedle nazdobeného a opraveného sousedního paláce Tivoli i dalších domů byl totiž takovou ostudou náměstí,“ zhodnotila například Brňanka Petra Kopečková.

Paláce kolem náměstí přitom vždy tvořily komplex, který Pawlů stavěl od roku 1894. Dům, který se nyní opravuje, dostavěl jako poslední v roce 1909. „Před tím v těchto místech ještě pokračoval masiv Kraví Hory, který bylo kvůli palácům potřeba odstranit,“ připomněl stavitelův vnuk Lorek.

Pawlů je v Brně podepsán i pod mnoha dalšími domy, z nichž nejvýraznější stojí na začátku ulice Veveří. Díky rekonstrukci totiž jeho omítka září žlutou, bílou i zelenou barvou a kolemjdoucí k ní nevěřícně zvedají hlavu. Stejného autora mají i domy v Palackého ulici 84 u Slovanského náměstí či ve Výstavní 24.