Zároveň však uznali, že je v místě nedostatek obchodů a služeb. „Je to alespoň částečný úspěch. Ještě ale nemáme úplně vyhráno,“ prohlásil návštěvník zasedání a jeden z odpůrců stavby, který si nepřál uvést jméno.

Radní se při návrhu rušícím usnesení řídili především sociologickou studií, kterou si nechali vypracovat. Z ní vyplynula na jedné straně potřeba nových obchodů, na druhé pak odpor obyvatel zasažených ulic k plánovanému šestipatrovému domu.

Stavbu domu mezi ulicemi Lýskova a Kamechy však zastupitelé oficiálně nezamítli kvůli protestům občanů. Jako příčinu zrušení dřívějšího rozhodnutí totiž radní označili údajnou neplatnost původního ustanovení. Ze zákona totiž podle nich zastupitelstvo nemá v podobných případech rozhodovací pravomoci. Tento postoj ale nesdíleli všichni zastupitelé. „Jsem samozřejmě pro zrušení zářijového usnesení. Zásadně však nesouhlasím s jeho zdůvodněním,“ ohrazoval se třeba opoziční zastupitel Petr Laštůvka.

Postavit víceúčelový dům doporučili bystrčtí zastupitelé městu Brnu a investorské firmě už na začátku září. Proti zastavění travnaté plochy se však v okolí zvedla vlna nevole. „Se stavbou nesouhlasíme. Nechceme se z oken našich domovů dívat na vysoký barák,“ stěžovala si tehdy třeba Maria Králová z Bystrce.

Lidé chtěli dosáhnout zrušení rozhodnutí už v říjnu. Zastupitelé však tento návrh ani nezařadili do programu jednání, a odstartovali tím další protestní akce. Kvůli nechtěné stavbě sepsali Bystrčtí petici, kterou podepsalo asi devět tisíc lidí. V listopadu pak uspořádali happening, při kterém nespokojenci ohraničili provazy místo, kde by měla nová budova stát. „Chtěli jsme lidem ukázat, o jak velký prostor bychom přišli,“ uvedla organizátorka akce Anežka Jenešová.