Správa hřbitovů města Brna po události upozornila, že napříště sáhne k takovým opatřením, která riziko podobných neštěstí omezí. „Pokud by vichřice nebo orkán ohrožovaly návštěvníky, tak hřbitovy na dušičky budeme nuceni uzavřít,“ informovala ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Kvůli bezpečnosti návštěvníků vedení hřbitova spolupracuje s hydrometeorologickým ústavem. „Vyžádali jsme si od meteorologů předpovědi na následující dny. Na dušičky chodí na hřbitov spousta lidí, míváme i prodlouženou otvírací dobu. Nechceme, aby se někdo zranil,“ sdělila Říhová.

Podle meteorologů vítr ve druhé polovině příštího týdne zeslábne. „V pondělí a úterý očekáváme silný vítr. V úterý bude mít až sedmdesát kilometrů v hodině. V dalších dnech už bude mírnější,“ sdělila Tereza Uhlíková z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Na brněnském ústředním hřbitově dendrologové včera ošetřili stromovou alej. Právě tam se zlomila větev, která ženu zranila. „Odborníci strom rozřezali a teď ho celý sanují,“ uvedla Říhová.

Správa hřbitovů už podle Říhové dříve požádala o pokácení těchto stromů. „Minulé vedení chtělo pravděpodobně vykácet celou alej. Památkáři jim to ale nedovolili,“ vysvětlila.

Ústřední hřbitov je totiž kulturní památkou. „Odbor památkové péče nijak nezakazuje provádět údržbu stromů, které se nacházejí na Ústředním hřbitově. Pouze konzultuje a při kácení starých stromů požaduje, aby byla nová výsadba adekvátní náhradou v rámci stávající zeleně,“ sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Stromy kontrolují i na hřbitově v Kuřimi. „Hřbitov procházím pravidelně a žádné nebezpečí lidem nehrozí. Ty největší větry jsou už pryč. Zavírat se nechystáme,“ řekl Jaroslav Hamřík, který seo tamní stromy stará.

Meteorologové spolu se záchranáři vybízejí lidi k opatrnosti. Doporučují nechodit ve velkém větru do lesů. Lidé by také měli být víc opatrní na procházkách v parcích. Hrozí totiž zlomení dalších větví.