„Máme fofr. Lidé vše nechávají na poslední chvíli a hroby jsou v dezolátním stavu. Aktuálně obstarávám šest hrobů na Ústředním hřbitově a další v okolí Brna,” přiznala tento týden zájem o údržbu hrobů majitelka květinářství Květiny JS Jana Sopoušková.

Dříve se přitom lidé o hroby starali více. „Lidé z generace našich rodičů se o hroby ještě starali, ale moje a další generace už to má jinak,“ dodala Sopoušková.

Podle ní by stačilo, aby lidé hroby udržovali průběžně. Pak úprava stojí méně peněz a práce nezaberou tolik času. „Hroby bývají před Dušičkami zanedbané, protože lidé o ně tolik nepečují. Někdy na hřbitově strávím pět až šest hodin. To pak vyjde včetně práce a materiálu na zhruba dva tisíce korun. Pokud by to však zákazníci řešili s předstihem, nabízím i měsíční údržbu za pět se korun,” řekla Sopoušková.

ČEKACÍ LHŮTY DVA TÝDNY

Podobné vytížení zažívají i firmy, které se na úklid přímo orientují. „S blížícími se Dušičkami vnímáme nápor klientů. Může to být způsobené i tím, že se o nás více mluví v období kolem Dušiček a tím pádem narůstá množství zákazníků. Čekací lhůty se pohybují kolem dvou týdnů od vytvoření objednávky. Záleží dle požadavků klienta,“ uvedl zástupce firmy Andělské Služby David Pelán.

Ceny služeb jsou různé. „Devět set šedesát korun je zkušební zvýhodněná cena pro nové klienty za jakýkoli první jednorázový úklid, ať už na Dušičky, nebo po nich. Patnáct set korun je cena, pokud se chce klient objednat podruhé a opětovně využije tento balíček,“ dodal Pelán.

ZAZNÍVAJÍ STÍŽNOSTI

Kromě různých květinářství a soukromých firem uklízí hroby i městem zřízená firma Správa hřbitovů města Brna. O té se však někteří z lidí vyjadřují negativně. „Staráme se hrob sami, protože služba, která se o ně má starat, nic pořádně neudělá. U hrobu se trhá cesta, která nám poškozuje jeho okraj. Za tři roky zde firma opravovala jednou,“ vyjádřila se například Emílie Sekaninová. Nespokojení byli i někteří další oslovení.

Mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek přiznal, že příspěvková organizace města, která se stará o brněnské hroby, dostává jednotky stížností. „Týkají se hlavně neudržovaných a opuštěných hrobů, kde plevel zasahuje do udržovaných míst a způsobuje ostatním nepříjemnosti. Samozřejmě se jim kolegové věnují, ale opuštěných hrobů jsou asi čtyři tisíce,“ vyjádřil se za Správu hřbitovů města Brna Poňuchálek.

Dušičky se blíží a zájem lidí o služby firem uklízející hroby v Brně roste. | Video: Deník/Tomáš Kouřil

Podle něj bohužel není v silách pracovníků Správy hřbitovů města Brna se o opuštěné hroby starat v takové míře, aby byly všechny neustále posečené a upravené. „Zaměstnanci se musí věnovat objednávkám zahradnických služeb, které ročně využije zhruba dva tisíce zákazníků. Dále se tito zaměstnanci musí starat o veškerou zeleň v areálech správy,“ doplnil Poňuchálek.

I správa brněnských hřbitovů zažívá nápor zákazníků. Z kapacitních důvodů proto pozastavila objednávky s garancí plnění do Dušiček už 16. října. Cena úklidu za běžný hrob je sto pětapadesát korun za metr čtvereční v termínu jednoho roku.