Každý rok nakupuje hřbitovní věnec například Brňanka Jindřiška Beková. „Letos jsem vybrala tady ten s šiškou. Nekupuju nejdražší, ale nijak na tom nešetřím. Je to jednou za rok,“ popsala žena. Na hřbitov chodí s manželem o Dušičkách vždy večer, když jsou všude rozsvícené svíčky.

Někteří floristé hlásí zdražování materiálů, což se odráží také na cenách věnců. „Není to ale nic výrazného, bavíme se třeba o deseti korunách," sdělil manažer květinového studia Ammi v brněnské Lesné Ondřej Štěpánek. Cena věnce s průměrem třiceti centimetrů se zde pohybuje okolo šesti set korun.

Mění se také trendy ve smuteční výzdobě. V posledních letech jsou kromě věnců populární osazované nádoby s živými rostlinami v květináčích, například různé vřesy a jiné podzimní rostliny. „Oblíbenější jsou věnce z více přírodních materiálů, než tomu bylo kdysi," dodal Štěpánek.

To potvrdili i květináři z prodejny Floris v brněnském Králově Poli. Vsází na různé chvojí, listí a další přírodniny. Zdražovat dle svých slov nemuseli, dušičkový věnec se tady dá koupit za zhruba tři sta padesát korun.

Zdražování se snaží vyhýbat také majitelka květinářství Incana v Pekařské ulici Romana Hanáčková. „Chodí k nám stálí zákazníci, někteří už třeba i dvacet let. Snažíme se pro ně držet pořád stejnou cenu. Když nějaký materiál výrazně zdraží, zkusíme ho nahradit něčím jiným,“ popsala floristka.

  • Chcete se pustit do výroby hřbitovního věnce sami? Inspirovat se můžete třeba v tomto videu
| Video: Youtube

Hodně žádané jsou podle ní materiály, které vydrží. Například jedle stříbrná, túje, cypřiše a jiné rostliny, které moc neopadávají. Oblíbený je i mech. Ceny věnců v květinářství Incana začíná na tři sta padesáti korunách, ty nejdražší se pak prodávají i za patnáct set.

„Cena záleží na velikosti i na tom, jaké dekorace použijeme,“ vysvětlila Hanáčková.

Hřbitovní kvítí hojně nabízí také stánkaři na Zelném trhu. Kromě velkého výběru jsou zde i nižší ceny. Nejmenší a nejjednodušší věnce zde pořídí zákazníci zhruba za stokorunu, klasické třiceticentimetrové z jehličnatých větví se u stánků v centru Brna dají sehnat za dvě stě padesát korun.

Také v květinářství Flamengo v brněnských Bohunicích hlásí během Dušiček popularitu věnců. „Lidé kupují i živé řezané květiny, třeba chryzantémy. Zájem je během Svátku zesnulých tradičně výrazně větší než ve zbytku roku. Zdražovat jsme nijak nemuseli,“ sdělil reportérovi Deníku florista.

Květiny místo věnců volí například Brňan Jan Medek. „Radši se o hrob starám pravidelně, než to dohánět jednou za rok na Dušičky. Zapálím svíčku a dám tam nějakou malou kytku. Každý rok chodím o týden dřív,“ sdělil muž.

Dnes zarostlá a nepříliš udržovaná zelená plocha, za rok nový malý park. Takový plán mají s lokalitou kolem ulice U Hájovny žebětínští představitelé. | Video: Deník/Terezie Heinz