Spolek Pro Bítýšku se proto rozhodl podat návrh na vyhlášení referenda, záměr ale tamní zastupitelstvo odmítlo. Neshody tak rozsekl teprve brněnský krajský soud, který nařídil konání referenda v zářijovém termínu voleb.

Závod, jenž zaměstnává v městečku o třech tisících obyvatelích přibližně osm set lidí, sídlí nedaleko centra Veverské Bítýšky. Plán rozšířit své podnikání a postavit v místě také laminační linku, se zrodil již loni v srpnu. Od té doby o záměru debatuje vedení města a obyvatelé, do diskuse se vložilo dokonce ministerstvo životního prostředí a krajský soud. Firma ujišťuje, že stavba vznikne v souladu se všemi zákonnými požadavky. „Podněty místních bereme vážně a chápeme jejich možné obavy. Prostřednictvím místního zpravodaje, který zastupitelstvo Veverské Bítýšky vydává a distribuuje všem občanům, jsme k tomuto investičnímu záměru poskytli maximum informací,“ sdělila mluvčí společnosti Hartmann – Rico Irena Malá.

Slévárna Heunisch.
Konec šíření zápachu ze slévárny Heunisch v Brně. Je to výzva, říká ředitel

O čem se ve Veverské Bítýšce diskutuje:

* Firma Hartmann –⁠ Rico chce v městečku postavit laminační linku.

* Tamní obyvatelé ale mají obavy z možného zápachu.

* Po vyhodnocení vlivu na životní prostředí by výstavba neměla způsobit potíže.

* Někteří však nesouhlasí a tvrdí, že je posudek příliš obecný.

Možným nepříjemným zápachem z budoucího závodu firmy se zabývalo dokonce ministerstvo životního prostředí. To v závěru posudku dopadů podotklo, že by žádné potíže Bítýšským hrozit neměly. „Lze předpokládat, že provozem navržených zdrojů nedojde v okolí záměru k výraznému ovlivnění stávající kvality ovzduší. Z doložených podkladů a rovněž z povahy, velikosti a umístění záměru dále vyplývá, že realizace ani provoz záměru nebudou mít negativní účinky na čistotu povrchových a podzemních vod,“ stojí ve zjištění, které má Deník Rovnost k dispozici.

Bezproblémový provoz garantuje za firmu Hartmann – Rico také mluvčí Malá. „Plně garantujeme, že všechny své již realizované projekty, a to i včetně těch zamýšlených, vždy provádíme dle platné legislativy a s vysokou mírou sociální odpovědnosti ke svým zaměstnancům i svému okolí. Dalším jednáním se zastupiteli Veverské Bítýšky jsme otevřeni. Faktem ale je, že ze strany společnosti nedošlo k žádnému pochybení,“ reagovala na dotazy Deníku Rovnost mluvčí Malá.

Se závěry ministerstva životního prostředí se ale spolek Pro Bítýšku neztotožňuje. V květnu se proto rozhodl podat současnému vedení městečka návrh na vyhlášení referenda, zastupitelstvo jej ale o měsíc později smetlo ze stolu. „Nemáme vůbec žádnou radost z toho, že současné vedení našeho města nestojí ohledně laminační linky, ze které hrozí riziko zápachu po Veverské Bítýšce, za zájmy svých občanů. O to větší ale máme radost z toho, že existují právní mechanismy, které v zájmu občanů umožňují sjednat nápravu,“ uvedl lídr spolku Lukáš Zavadil.

Výroba ve Slévárně Heunisch v bývalém areálu Zetoru.
Ředitel slévárny poslal otevřený dopis na radnici. Víme proč

Ačkoliv zastupitelstvo odmítlo referendum vyhlásit, poslední slovo dostal brněnský krajský soud. Ten stanovil datum na termín zářijových komunálních voleb. „Pro mě osobně je velmi důležité, aby se naše město nadále rozvíjelo a lidé byli spokojeni. Naše město je pro mě srdeční záležitostí a můžu ubezpečit, že budu společně se zastupitelstvem postupovat tak, aby nedocházelo k negativním vlivům na životní prostředí,“ ubezpečil bítýšský starosta Josef Mifek.

Kontroverze kolem vyhlašování referenda zkritizoval třeba Jiří Novotný. „Právo referenda je zrcadlem demokracie. A fakt, že uspořádat referendum je jak vidno věc těžká, v některých případech výslovně nemožná, hovoří o tom, že to, co tady panuje, je demokracie jenom podle názvu,“ stěžoval si. Zda tedy ve výsledku firma novou laminační linku postaví, rozhodnou teprve sami obyvatelé Bítýšky.