Po příjezdu na místo zásahu tehdy velitel družstva hasičů Kožuský nařídil podle získaných informací průzkum se zaměřením na nalezení pohřešovaného člověka, který byl v hořícím objektu. Do své průzkumné skupiny zařadil i Gargulu a vydal se na průzkum. „Při snaze zachránit ohroženého člověka došlo k nenadálému celkovému vzplanutí plynů a následnému usmrcení obou zachránců i hledaného,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Ten večer, než byl hlášený požár kasina, vyjížděli Racek s kolegy k nálezu rtuti v Brně. Po návratu vyjížděli na výpomoc za kolegy ke kasinu. K celkovému vzplanutí budovy došlo, když byli na cestě. „Měli jsme informace od kolegů, kteří tam zasahovali, že nemají spojení s velitelem zásahu a s druhým kolegou, kteří byli na průzkumu a hledali krupiéra,“ vzpomněl Racek, jenž byl velitelem družstva na prvním voze.

Požár kasina byl podle Racka zvláštní. Intenzitou i neštěstím, které se stalo. „Všechno bylo zabedněné, únikové východy i okna. Když tam chlapi přijeli, nebylo hned vidět, že tam hoří. Standardně jste zvyklí, že odněkud vychází kouř nebo plamen,“ popsal.

Závěry vyšetřovací komise ukázaly, že příčinou požáru byla porucha na elektroinstalaci. Oheň vzplál v místech, kde byla k elektrické síti připojena světla. „Policie ukončila vyšetřování s tím, že tato nesmírná tragedie pro rodiny obětí požáru a pro všechny brněnské hasiče, neměla žádné viníky. Přesto celá událost stále vyvolává řadu otázek,“ uvedly Miroslava Menšíková a Jitka Šibíčková v Internetové encyklopedii města Brna.

Na místě kasina dnes stojí obchodní centrum Letmo, které funguje od roku 2013. Nachází se tam i památník obou tragicky zemřelých hasičů. Každý rok se tam koná pietní akt, kdy se u památníku sejdou příbuzní, hasiči a kamarádi obou zahynulých. Výjimkou není ani letošní rok. „Zúčastním se. Skoro na všech pietních akcích jsem byl, pokud jsem neměl službu,“ potvrdil sobotní účast Racek.

Problematika náhlého vzplanutí, neboli flash over, se kterým se při zásahu v kasínu setkali, je nyní díky speciálním výcvikům hasičům podle mluvčího Mikošky jasnější. „V současné době ve flashover kontejneru nacvičují přesné postupy, jak se při náhlém vzplanutí zachovat a také jak jej předvídat. Máme také některé technické prostředky, zařízení Cobra, které umožňují likvidovat nebo lokalizovat požár v uzavřeném prostoru bez nutnosti do něj okamžitě vstoupit," nastínil.

Nicméně riziko při záchraně lidí z míst zasaženým požárem nelze nikdy zcela eliminovat. „Je součástí hasičské práce jít tam, odkud jiní utíkají," poznamenal Mikoška.

Tragický požár kasina v centru Brna

- Nahlášený byl 8. ledna 2002 po osmé hodině večer.

- Při záchraně krupiéra zahynuli tehdy dva hasiči.

- Náhle došlo k celkovému vzplanutí v celém prostoru herny.

- V Nádražní ulici se na místě kasina nyní nachází obchodní centrum Letmo, kde je i památník obou hasičů.

- Závěry vyšetřovací komise ukázaly, že příčinou požáru byla porucha na elektroinstalaci.

- Policie ukončila vyšetřování s tím, že tragedie neměla žádné viníky.