Právě změna z plochy dosud určené výhradně pro sport na možnou budoucí smíšenou obytnou zástavbu se nelíbí některým opozičním představitelům brněnského Králova Pole. Připomínkou k návrhu územního plánu se ve středu zabývali královopolští zastupitelé. Zaslání připomínky městu neschválili.

Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá.
První, co lidé uvidí, když v Brně vystoupí z vlaku. Známe plány Nové Zvonařky

Královopolský zastupitel a někdejší městský radní Marek Fišer argumentoval, že se v případě prostranství kolem stadionu za Lužánkami jedná pravděpodobně o největší prostranství určené ke sportu v České republice vůbec.

„Je škoda o pás zeleně mezi stadionem za Lužánkami a Planýrkou přijít. Území je sice hodně zanedbané, ale takováto změna by navždy zabila možnost většího rozvoje sportu v lokalitě,“ řekl Fišer.

Přestože zástupci města původně počítali s rozsáhlou rekonstrukcí někdejšího fotbalového stadionu za Lužánkami, kvůli jeho havarijnímu stavu se nakonec uchýlili k variantě výstavby v místě současného velodromu u brněnského výstaviště. Za Lužánkami naopak plánují vznik nového atletického stadionu spojeného právě s velodromem.

Krajský soud v Brně. Ilustrační foto.
V Rajhradě skladovali odpad s bílým fosforem. Mužům hrozí roky ve vězení

Obavy opozičního zastupitele za Piráty Marka Fišera sdílela rovněž jeho kolegyně Helena Vařejková. „Už takto je v diskutovaném území obrovská výstavba, proto by bylo vhodné tam ponechat zeleň,“ nechala se slyšet Vařejková.

Místostarosta městské části Jaroslav Folprecht upozornil během projednávání připomínky k návrhu územního plánu na priority vedení Králova Pole. Těmi jsou zejména udržitelný rozvoj a doprava. „Měli bychom usilovat především o sportoviště lokální, nikoli celoměstská. Myslím, že by nebylo špatné propojit bydlení a sport v místě dohromady,“ podotkl místostarosta za občanské demokraty.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Podle starostky Králova Pole Andrey Pazderové je územní plán jedním z nejdůležitějších dokumentů nejen pro Brno, ale i pro samotnou městskou část. „Připadá mi férové, abychom jej probrali bez rozdílu politické příslušnosti. Ačkoli by nám stačilo pouze rozhodnutí radních, svolala jsem raději k diskuzi mimořádné zastupitelstvo,“ vysvětlila starostka Pazderová.

Návrh toho nového se opětovně dostává na stůl poté, co dřívější dokument před dvěma lety brněnští zastupitelé neschválili. Ten následně vrátili k přepracování.

Socha Evropy na vrcholu kašny Parnas na brněnském Zelném trhu je v nejhorším stavu. Její originál se už zpět nevrátí.
Parnas na Zelném trhu v Brně opravují. Originál sochy Evropy se už zpět nevrátí

V dalších týdnech bude následovat veřejné projednání nového navrhovaného územního plánu. „Plánujeme jej uspořádat během letních měsíců tohoto roku. Po vypořádání námitek a připomínek obyvatel ho bude schvalovat zastupitelstvo města,“ uvedl před časem radní pro územní plánování Petr Bořecký.

Současný územní plán platí v Brně již třicet let. Nejzazší termín pro vydání nového je polovina roku 2025. Pokud půjde projednávání podle plánu, mohli by jej městští zastupitelé schválit již koncem letošního roku.