Některé voliči vykroužkovali ze spodních pozic a poslali je nečekaně do sněmovny. Jiní měli zvolení díky vysokému postavení na kandidátce téměř jisté, o křeslo je mohla připravit jen shoda náhod. Jihomoravany po sněmovních volbách zastoupí hned dvanáct nováčků. Řada z nich zkombinuje poslancování s dosavadní funkci v komunální politice či nemocnicích.

Minimálně prozatím bude sedět na dvou židlích překvapení víkendu, starostka brněnských Černovic Petra Quittová. Na jihu Moravy se stala skokankou voleb, když se z dvanáctého místa díky jedenácti tisícům hlasů vyhoupla až na třetí. „Plánuji zatím kombinaci funkce starostky a poslankyně. Určitě v tomhle nebudu první ani poslední. Položení poslaneckého mandátu rozhodně není na pořadu dne,“ uvedla Quittová, která je členkou Starostů a nezávislých.

Ještě víc preferenčních hlasů než Quittová získal na stejné kandidátce starosta Radějova na Hodonínsku Martin Hájek. Ani on se nechystá opustit tohle křeslo. Uvažuje však o tom, že by se vzdal uvolněné funkce a zůstal pouze neuvolněným starostou. „Za ušetřené peníze bychom mohli platit dalšího neuvolněného místostarostu. Situaci musíme probrat na nejbližším zastupitelstvu obce," nastínil Hájek.

Za koalici Spolu se z kraje dostali do sněmovny starostové Jiří Horák, Miroslav Zborovský a Jana Bačíková společně s radní Brna-středu Marií Jílkovou. Shodně plánují vést svou obec či město až do komunálních voleb, jež se konají za rok. „Není jednoduché rok před koncem čtyřletého období odejít a předat někomu rozpracované projekty, na které jsou dotace, jsou v nějaké fázi a u nichž jsem se zavázal, že je úspěšně dokončím,“ vysvětlil Zborovský, který vládne v Tešanech na Brněnsku. Kandidovat na starostu pak znovu nebude.

Starostou Bučovic na Vyškovsku zůstane i po získání poslaneckého mandátu Horák. O případné další kandidatuře do čela radnice příští rok se ale teprve rozhodne. „Na funkci krajského zastupitele každopádně rezignuji. Avizoval jsem to ostatně už před volbami,“ potvrdil v pondělí Horák.

BEZ PŘÍKAZU OD LIDOVECKÉHO VEDENÍ

Horák, Zborovský a Jílková jsou členy lidovců, kteří tvoří jednu ze tří stran Spolu. Jejich stranické vedení jim nepřikáže, aby si vybrali pouze jednu z funkcí. „U komunálních politiků, jímž zbývá poslední rok, nám připadá naprosto fér nechat to dojet do nejbližších komunálních voleb. Poslanec pak ale nebude obhajovat mandát z pohledu uvolněné funkce. Zůstane případně jen v zastupitelstvu,“ řekl celostátní místopředseda lidovců Petr Hladík.

Opačně přistoupí k hromadění pozic dva ředitelé okresních nemocnic v kraji. Lidovec Antonín Tesařík se už rozhodl z čela zařízení v Hodoníně odejít ke konci roku. „Promýšlel jsem si to už dávno. Můj závěr je, že se na dvou židlích nedá sedět tak, aby člověk naplno vykonával to, k čemu získal důvěru voličů," vysvětlil už o víkendu Tesařík.

Jeho kolega z nedalekého Kyjova Lubomír Wenzl, který ve sněmovně bude působit v barvách hnutí ANO, hodlá vykonávat obě funkce zároveň. „Je to nová situace. Uvidím, co všechno bude obnášet. V tuto chvíli zůstávám ředitelem i poslancem. Budu mít ještě větší nasazení, než jsem zvyklý,“ prohlásil Wenzl.

Zastávání více souběžných postů zároveň bývá hlavně u nových poslanců podle politologa Michala Pinka pravidlem. „Kumulace není v českých podmínkách nijak upravena, je proto dost rozšířená,“ zdůvodnil.

Jednotlivé strany přistupovali minimálně v minulosti k hromadění funkcí různě. Například sociální demokraté se shodli na to, že jejich členové nebudou zároveň vykonávat funkce hejtmana a poslance. Týkalo se to třeba Michala Haška. Před poslancováním dal před lety přednost hejtmanství. „U jiných stran nebyla kumulace nijak moc řešena, například Jiří Mihola patřil dřív k politikům se třemi, čtyřmi mandáty, podobně Stanislav Juránek nebo i Hašek," popsal Pink.

Po minulých sněmovních volbách zastávali souběžné funkce čtyři jihomoravští nováčci. Tři byli z ANO a jeden z ODS. Kvůli mandátu ve sněmovně se po zvolení Taťána Malá nevzdala funkce náměstkyně jihomoravského hejtmana. Stejně tak Pavel Staněk a David Štolpa působili i nadále v radě Brna, respektive Znojma. Občanský demokrat Jiří Ventruba zůstal místostarostou Modřic u Brna.