VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koledy s Deníkem: na náměstí Svobody v Brně zpívalo téměř tisíc lidí

Brno, Brněnsko /REPORTÁŽ, ANKETA/ – Počkej, pojď blíž, ať dobře slyšíš a neztratíš se, vyzývá otec malé dítě v kombinéze a postrkuje ho blíže k pódiu. Náměstí se zaplňuje lidmi. Mnozí už v ruce drží texty koled, které si přicházejí společně zazpívat na sedmý ročník akce Deníku Česko zpívá koledy. Na pódium přichází zpěvák, který s Moravankou objel svět, Jiří Helán.

13.12.2017 AKTUALIZOVÁNO 13.12.2017
SDÍLEJ:

Jak vypadalo zpívání koled na dalších místech jižní Moravy? Reportáže z ostatních míst, včetně fotogalerií a videí, najdete zde.

Úderem šesté se na rozsvíceném pódiu roztahuje opona. Za ní stojí houf malých zpěváků. Zpěváka a hudebního skladatele totiž doprovází dětský sbor ze základní školy Kamínky pod vedením Kamily Horáčkové a Magdy Hájkové. „Děti jsou velmi šikovné a Vánoce jsou za dveřmi, tak si pojďme společně zazpívat,“ chválí sbor Helán a vyzývá přítomné pod pódiem, aby se připojili. 

Mnozí už mají koledy nacvičené z předešlých let. Například Helena Slováčková na náměstí Svobody zpívá už třetím rokem. „Chodím vždycky s kamarádkou, texty už ani nepotřebujeme. Jsou to tak známé koledy, že je umíme asi i pozpátku. Vždyť je zpíváme od dětství každý rok,“ sdělila důchodkyně.

Dav nejdříve ostýchavě zpívá koledu Nesem vám noviny, při Půjdem spolu do Betléma a Narodil se Kristus Pán se přidávají i lidé z okolních stánků. „Ta je moje oblíbená, hrával jsem ji na housle, dokud mi to nezakázali,“ říká muž zabalený do šály vedle stojící ženě s punčem. 

Příští ročník
Koledy s Deníkem si lidé po celé republice opět zazpívají za rok, tedy 12. 12. 2018.

Po pětici koled začíná sbor ještě dva přídavky. Na náměstí Svobody stojí a zpívá populární vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí téměř tisíc lidí. „Původně jsme neplánovali, že přijdeme, protože je opravdu zima. Měli jsme ale cestu přes náměstí, tak se zdržíme,“ zmiňuje Andrea Dusíková. Se svými dvěma syny se dělí o výtisk textů koled.

Zima je patrně i dětem na pódiu. Po doznění posledních tónů přichází jeden z malých zpěváků a upozorňuje na sebe paní učitelky a Helána. „Tak Michal žádá rodiče, aby si ho už vyzvedli. Je to vychovaný kluk,“ oznamuje Helán posluchačům na náměstí. Poté se s rozezpívaným davem loučí.

Česko zpívá koledy na jižní Moravě
Brno a Brněnsko - 20 míst, 2170 lidí
Blansko - 9 míst, 830 lidí
Vyškov - 16 míst, 1510 lidí
Znojmo - 8 míst, 810 lidí
Břeclav - 15 míst, 1100 lidí
Hodonín - 10 míst, 1041 lidí

To by na Svoboďáku koukali, zaznělo v Bílovicích

Bílovice nad Svitavou – První tóny sborového zpěvu rozeznívají po šesté hodině promrzlé Těsnohlídkovo náměstí v Bílovicích nad Svitavou. Za klavírního doprovodu začíná komorní skupinka asi čtyřiceti lidí směle prozpěvovat první koledu. Po krátké diskuzi si příchozí vybírají píseň Nesem vám noviny. Akce Česko zpívá koledy se nese v přátelském duchu. Pod rozzářeným vánočním stromkem se sešli sousedé, členové místních sborů a staří přátelé napříč generacemi.

Zhruba třetinu z nich tvoří místní sbor Musica Bílovice. Jeho členové se snaží tradici vánočního prozpěvování koled v Bílovicích udržet. „Chodíme už od začátku, o prvním ročníku jsem se dozvěděla z internetu. S akcí začal místní kostelní sbor a měla obrovský úspěch. Zazpívat si tenkrát přišlo víc než sto lidí,“ vzpomíná členka spolku Jana Vágnerová. Teď se snaží koledníky do ulic přilákat znovu. „Po úmrtí našeho kostelníka už nemělo každoroční zpívání takový úspěch, snažíme se proto tradici vzkřísit,“ vysvětluje.

Koledy si lidé notovali v Bílovicích nad Svitavou.

Na řadu postupně přichází klasické skladby jako Půjdem spolu do betléma, Rolničky anebo Narodil se Kristus Pán. Místní se nenechávají zastrašit teplotou, která večer klesla pod bod mrazu. Když se dostávají na samotný konec svých zpěvníků, vyžádají si od hudebního doprovodu ještě několik písní navíc. „Chtíc, aby spal!” ozve se nadšený výkřik z davu. „Tak to si ale pojď zahrát sama,” směje se učitelka Bohuslava Hamáková, která na klavír doprovází. S koledami má jako vedoucí dětského folklorního sboru dlouholetou zkušenost. Na akci Česko zpívá koledy má ale ve středu svoji premiéru.

Obyvatelé Bílovic jsou s letošním ročníkem očividně spokojení. „To by na Svoboďáku koukali,” komentuje pyšně jedna z kolednic, zatímco doznívají tóny poslední písně Byla cesta, byla ušlapaná. Raduje se i maminka Zuzana, která se spolu s dětmi přišla na Těsnohlídkovo náměstí podívat letos poprvé. „Dětem se to moc líbí, rádi si zazpívají. A já už jsem také ve vánoční náladě, máme letos všechno vyřešené, včetně napečeného cukroví. Chybí už jen sníh,” podotýká.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ

Černovické koledování přitáhlo i kolemjdoucí, radnice přispěla na svařák

Brno - Společně si zazpívat přišli i obyvatelé brněnských Černovic. V parku Řehořova se sešlo přes sto padesát koledníků. Místostarostka Petra Quittová nadšeně rozdávala lidem Brněnské týdeníky a adventní přílohy, ve kterých ti zapomnětliví našli slova ke koledám.

V šest hodin koledníky přivítala. „Jsem moc ráda, že se i po sedmé účastníme projektu Česko zpívá koledy. Abychom vás potěšili a zároveň zahřáli, přispěla radnice na svařák a horký mošt, který si koupíte jen za desetikorunu u stánku,“ řekla Quittová a předala slovo zpěvákům z divadla Slunečnice.

Koledy s Deníkem nezpívali jen místní. Zvuk vánočních písní přilákal i kolemjdoucí Radku Černou. „Bydlím kousek odsud, v Brně jsem asi půl roku. Slyšeli jsme s kamarádem koledy a šli se podívat co se tu děje. Zpívali jsme z plných plic, natočila jsem i video mámě do Orlických hor, ať si vánoční náladu taky užije," pochvalovala si studentka.

Jiní zpěváci chodí trávit předvánoční čas se sousedy a Deníkem pravidelně. „Je to rodinná tradice, přišli jsme už po čtvrté. Petra Quittová je naše sousedka, na akci nás před lety pozvala ona," řekli manželé Ptáčkovi.

Po společném zpívání lidi čekal ještě vánoční koncert Kristiána a Kristýny Šebkových z divadla Slunečnice. Lidé tančili, popíjeli svařené víno a bavili se.

JOLANA HALALOVÁ

Autor: Anna Tišnovská, Viktorie Pokorná

Nahravá se anketa
13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované 12 200 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo telefonicky., Místo výkonu práce: Brněnská 1027, Rosice. Pracoviště: Kbb internationale s.r.o. - 02, Brněnská, č.p. 1027, 665 01 Rosice u Brna. Informace: Kut Vitaliy, +420 724 106 080. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 20 000 Kč Odborní pojišťovací poradci Specialista prodeje pojišťovacích a bankovních produktů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo e-mailem, , K danému místu je nutná maturitní zkouška.. Pracoviště: Jan strádal - čsob pojišťovna a.s., Česká, č.p. 141, 602 00 Brno 2. Informace: Jan Strádal, +420 777 826 573(PO-PÁ9:00-17:00). Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 30 000 Kč Technici počítačových sítí a systémů Senior Systems Engineer. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem, , Hledáme zkušeného systémového inženýra, který nám pomůže vybudovat škálovatelné podpůrné systémy, které podporují naše monitorovací, sledovací a metrické služby, které používá téměř 1 milion koncových uživatelů., , Hlavní odpovědnosti:, " Psát kód v Ruby, Pythonu a řízení konfigurace pro automatizaci opakovaných úloh, " Optimalizujte celý potrubí pro dodávání softwaru s kvalitou vestavěné., , Tyto požadavky jsou vítány:, " Zkušenosti s nasazením na bázi cloud, " Znalost nejrůznějších *NIX platforem., " Znalost skriptovacího jazyka (bash, Ruby, Python)., " Zkušenosti s řízením rozsáhlých infrastruktur AWS., " 5 let komerčních zkušeností v oblasti IT., , souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Solarwinds czech s.r.o., Holandská, č.p. 873, 639 00 Brno 39. Informace: Veronika Pospíšilová, +420 511 120 618. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Roj kebab s.r.o. - skácelova, Skácelova, č.p. 3022, 612 00 Brno 12. Informace: Majed Ismail, +420 775 333 463.

Ilustrační foto.

Druhá fáze rezidentního parkování zdarma? Nebude. Rada návrh neschválila

Ilustrační foto.

Malování falešného přechodu? Pachateli hrozí statisícová pokuta

Rodiče se bojí, že ze školky zmizí logopedie. Kvůli odchodu ředitelky

Brno – Rodiče dětí z Mateřské školy Sedmikráska v brněnských Židenicích se obávají, že přijdou o logopedii. Dosavadní ředitelku, která logopedii zavedla, má totiž nahradit jiná.

Kometa hledá vhodné místo pro Radima Zohornu

Brno – Ještě v minulé sezoně v dresu hokejové Komety válel společně s bratrem. Od nového ročníku už je na to ale Radim Zohorna v Brně sám. Hynek mu totiž pláchl do Finska.

Uzavírka Zábrdovické se blíží. Lidé se bojí kolon a hluku

Brno - Dlouhé stání v kolonách, hluk, přetížené silnice a špatná dopravní obsluha firem. Toho se děsí Brňané při nadcházející patnáctiměsíční uzavírce Zábrdovické ulice a mostu. Objízdné trasy a náhradní dopravu představili Brňanům zástupci města při pondělní diskuzi. Lidé se rozhořčovali, že je město informuje pozdě.

Nová koalice chce rezidentní parkování bez poplatků

Brno – Lidé by od listopadu neměli v Brně platit za stání v dalších třech oblastech, kam se má rozšířit rezidentní parkování. Usiluje o to formující se brněnská koalice v čele s lídryní občanských demokratů Markétou Vaňkovou. Návrh v úterý projednají současní radní města.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT