VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koledy s Deníkem: na náměstí Svobody v Brně zpívalo téměř tisíc lidí

Brno, Brněnsko /REPORTÁŽ, ANKETA/ – Počkej, pojď blíž, ať dobře slyšíš a neztratíš se, vyzývá otec malé dítě v kombinéze a postrkuje ho blíže k pódiu. Náměstí se zaplňuje lidmi. Mnozí už v ruce drží texty koled, které si přicházejí společně zazpívat na sedmý ročník akce Deníku Česko zpívá koledy. Na pódium přichází zpěvák, který s Moravankou objel svět, Jiří Helán.

13.12.2017 AKTUALIZOVÁNO 13.12.2017
SDÍLEJ:

Jak vypadalo zpívání koled na dalších místech jižní Moravy? Reportáže z ostatních míst, včetně fotogalerií a videí, najdete zde.

Úderem šesté se na rozsvíceném pódiu roztahuje opona. Za ní stojí houf malých zpěváků. Zpěváka a hudebního skladatele totiž doprovází dětský sbor ze základní školy Kamínky pod vedením Kamily Horáčkové a Magdy Hájkové. „Děti jsou velmi šikovné a Vánoce jsou za dveřmi, tak si pojďme společně zazpívat,“ chválí sbor Helán a vyzývá přítomné pod pódiem, aby se připojili. 

Mnozí už mají koledy nacvičené z předešlých let. Například Helena Slováčková na náměstí Svobody zpívá už třetím rokem. „Chodím vždycky s kamarádkou, texty už ani nepotřebujeme. Jsou to tak známé koledy, že je umíme asi i pozpátku. Vždyť je zpíváme od dětství každý rok,“ sdělila důchodkyně.

Dav nejdříve ostýchavě zpívá koledu Nesem vám noviny, při Půjdem spolu do Betléma a Narodil se Kristus Pán se přidávají i lidé z okolních stánků. „Ta je moje oblíbená, hrával jsem ji na housle, dokud mi to nezakázali,“ říká muž zabalený do šály vedle stojící ženě s punčem. 

Příští ročník
Koledy s Deníkem si lidé po celé republice opět zazpívají za rok, tedy 12. 12. 2018.

Po pětici koled začíná sbor ještě dva přídavky. Na náměstí Svobody stojí a zpívá populární vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí téměř tisíc lidí. „Původně jsme neplánovali, že přijdeme, protože je opravdu zima. Měli jsme ale cestu přes náměstí, tak se zdržíme,“ zmiňuje Andrea Dusíková. Se svými dvěma syny se dělí o výtisk textů koled.

Zima je patrně i dětem na pódiu. Po doznění posledních tónů přichází jeden z malých zpěváků a upozorňuje na sebe paní učitelky a Helána. „Tak Michal žádá rodiče, aby si ho už vyzvedli. Je to vychovaný kluk,“ oznamuje Helán posluchačům na náměstí. Poté se s rozezpívaným davem loučí.

Česko zpívá koledy na jižní Moravě
Brno a Brněnsko - 20 míst, 2170 lidí
Blansko - 9 míst, 830 lidí
Vyškov - 16 míst, 1510 lidí
Znojmo - 8 míst, 810 lidí
Břeclav - 15 míst, 1100 lidí
Hodonín - 10 míst, 1041 lidí

To by na Svoboďáku koukali, zaznělo v Bílovicích

Bílovice nad Svitavou – První tóny sborového zpěvu rozeznívají po šesté hodině promrzlé Těsnohlídkovo náměstí v Bílovicích nad Svitavou. Za klavírního doprovodu začíná komorní skupinka asi čtyřiceti lidí směle prozpěvovat první koledu. Po krátké diskuzi si příchozí vybírají píseň Nesem vám noviny. Akce Česko zpívá koledy se nese v přátelském duchu. Pod rozzářeným vánočním stromkem se sešli sousedé, členové místních sborů a staří přátelé napříč generacemi.

Zhruba třetinu z nich tvoří místní sbor Musica Bílovice. Jeho členové se snaží tradici vánočního prozpěvování koled v Bílovicích udržet. „Chodíme už od začátku, o prvním ročníku jsem se dozvěděla z internetu. S akcí začal místní kostelní sbor a měla obrovský úspěch. Zazpívat si tenkrát přišlo víc než sto lidí,“ vzpomíná členka spolku Jana Vágnerová. Teď se snaží koledníky do ulic přilákat znovu. „Po úmrtí našeho kostelníka už nemělo každoroční zpívání takový úspěch, snažíme se proto tradici vzkřísit,“ vysvětluje.

Koledy si lidé notovali v Bílovicích nad Svitavou.

Na řadu postupně přichází klasické skladby jako Půjdem spolu do betléma, Rolničky anebo Narodil se Kristus Pán. Místní se nenechávají zastrašit teplotou, která večer klesla pod bod mrazu. Když se dostávají na samotný konec svých zpěvníků, vyžádají si od hudebního doprovodu ještě několik písní navíc. „Chtíc, aby spal!” ozve se nadšený výkřik z davu. „Tak to si ale pojď zahrát sama,” směje se učitelka Bohuslava Hamáková, která na klavír doprovází. S koledami má jako vedoucí dětského folklorního sboru dlouholetou zkušenost. Na akci Česko zpívá koledy má ale ve středu svoji premiéru.

Obyvatelé Bílovic jsou s letošním ročníkem očividně spokojení. „To by na Svoboďáku koukali,” komentuje pyšně jedna z kolednic, zatímco doznívají tóny poslední písně Byla cesta, byla ušlapaná. Raduje se i maminka Zuzana, která se spolu s dětmi přišla na Těsnohlídkovo náměstí podívat letos poprvé. „Dětem se to moc líbí, rádi si zazpívají. A já už jsem také ve vánoční náladě, máme letos všechno vyřešené, včetně napečeného cukroví. Chybí už jen sníh,” podotýká.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ

Černovické koledování přitáhlo i kolemjdoucí, radnice přispěla na svařák

Brno - Společně si zazpívat přišli i obyvatelé brněnských Černovic. V parku Řehořova se sešlo přes sto padesát koledníků. Místostarostka Petra Quittová nadšeně rozdávala lidem Brněnské týdeníky a adventní přílohy, ve kterých ti zapomnětliví našli slova ke koledám.

V šest hodin koledníky přivítala. „Jsem moc ráda, že se i po sedmé účastníme projektu Česko zpívá koledy. Abychom vás potěšili a zároveň zahřáli, přispěla radnice na svařák a horký mošt, který si koupíte jen za desetikorunu u stánku,“ řekla Quittová a předala slovo zpěvákům z divadla Slunečnice.

Koledy s Deníkem nezpívali jen místní. Zvuk vánočních písní přilákal i kolemjdoucí Radku Černou. „Bydlím kousek odsud, v Brně jsem asi půl roku. Slyšeli jsme s kamarádem koledy a šli se podívat co se tu děje. Zpívali jsme z plných plic, natočila jsem i video mámě do Orlických hor, ať si vánoční náladu taky užije," pochvalovala si studentka.

Jiní zpěváci chodí trávit předvánoční čas se sousedy a Deníkem pravidelně. „Je to rodinná tradice, přišli jsme už po čtvrté. Petra Quittová je naše sousedka, na akci nás před lety pozvala ona," řekli manželé Ptáčkovi.

Po společném zpívání lidi čekal ještě vánoční koncert Kristiána a Kristýny Šebkových z divadla Slunečnice. Lidé tančili, popíjeli svařené víno a bavili se.

JOLANA HALALOVÁ

Autor: Anna Tišnovská, Viktorie Pokorná

Nahravá se anketa
13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Informační technologie - Informační technologie Systémoví analytici 25 000 Kč

Specialisté v oblasti bezpečnosti dat a příbuzní pracovníci Informatik - technický správce informačního systému NSS. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strukturovaný životopis s motivačním dopisem v českém jazyce zasílejte na adresu: , prace@nssoud.cz, , Nejvyšší správní soud hledá kandidáta/kandidátku na pracovní pozici , Informatik - technický správce informačního systému NSS, Požadavky:, " ideálně bakalářské vzdělání technického směru se zaměřením na informatiku a slaboproudou elektrotechniku; po dohodě možno i pro čerstvé absolventy či studenty IT, " analytické a systémové myšlení, bezúhonnost;, " znalost angličtiny minimálně na úrovní čtení manuálů;, " výborná znalost práce na PC - MS Office (makra, kontingenční tabulky);, " znalost operačních systémů Microsoft (MS Win 7, 8 a 10, MS Win Server), MS Active Directory, MS Exchange, MS GPO, MS WDS, MS WSUS a další;, " znalost databází - zejména MS SQL (syntaxe příkazů, skripty, zálohování a obnova SITE); prokazatelné zkušenosti s jejich správou, " znalost prostředí MS SharePoint, " znalost programovacích nebo skriptovacích jazyků, internetových technologií (php, html);, " základní znalost technologie počítačových sítí LAN (WAN), zkušenosti s jejich konfigurací výhodou;, Náplň práce:, " technická správa informačního systému NSS, Portálu NSS a Extranetu NSS včetně jejich databází a publikací dat na www.nssoud.cz; spolupráce s aplikačním správcem a zhotovitelem informačního systému NSS;, " komplexní správa MS SQL Serverů a MS SharePoint Serverů; spolupráce s Informatikem - správcem sítí, " podíl na zajištění provozu, správy a údržby ostatních informačních a komunikačních systémů, programového vybavení a informačních služeb NSS, včetně jejich aktualizace;, " instalace uživatelských programů včetně jejich konfigurace, servisu pro uživatele a odstraňování běžných závad výpočetní techniky;, " vedení operativně-technické evidence hardwarového majetku, skladu nepřiřazené výpočetní, kancelářské a komunikační techniky a programového vybavení;, Nabízíme:, " Stabilní zázemí a příjemné pracovní prostředí, " Moderní technické zázemí, " Benefity (5 týdnů dovolené, 4 dny sick days, stravenky, poukázky FKSP, pružná pracovní doba), " Termín nástupu ihned nebo po dohodě, Jedná se o pracovní poměr s výkonem práce v sídle Nejvyššího správního soudu na Moravském nám. 6, Brno., Pracovní poměr se řídí zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Platové ohodnocení se řídí nařízením č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Platové zařazení pracovní pozice - 10. platová třída. Osobní příplatek na základě kvality odvedené práce.. Pracoviště: Nejvyšší správní soud, Moravské náměstí, č.p. 611, 602 00 Brno 2. Informace: Jana Mgr. Humplíková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů montér. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Agenturní zprostředkování - ZF Staňkov s.r.o., Místo výkonu práce - okresy: Domažlice, Klatovy, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov, Jedná se o nenáročnou práci převážně vsedě, je potřeba manuální zručnost a dobrý zrak, spolehlivost, pečlivost a zodpovědný přístup k práci., Nabízíme zabezpečené ubytování a dopravu a služby koordinátora.. Pracoviště: Agency worker company s.r.o., Příkop, č.p. 838, 602 00 Brno 2. Informace: Dagmar Mavropoulu Vangela, +420 775 557 733.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, schopnost práce s PC (internet, MS Office Word, MS Office Excel), výbornou znalost českého jazyka slovem i písmem, aktivní znalost anglického jazyka slovem i písmem, řidičský průkaz sk. B, příjemné a reprezentativní vystupování,, dobré komunikační a organizační schopnosti, samostatnost, spolehlivost, loajalita a flexibilita, Náplní práce je komunikace se zákazníky (telefonicky, e-mailem, osobně), příjem zakázek, administrativní podpora pro vedení společnosti a celkové zajištění bezproblémového chodu kanceláře.. Pracoviště: Profichip brno s.r.o., Hájecká, č.p. 1163, 618 00 Brno 18. Informace: Miroslav Kovář, +420 774 700 527.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 140 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Řidič nebo řidič-strojník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky, , Požadujeme:, ŘP sk. C + profesní průkaz, Lze i na zkrácený pracovní úvazek., , Zaměstnanecké výhody:, proplacená pauza na oběd. Pracoviště: Duo plus-zemní práce s.r.o., Valchařská, č.p. 24, 614 00 Brno 14. Informace: Zdeněk Kroupa, +420 602 584 245.


Fanoušci oslavují vítězství Komety.
AKTUALIZUJEME
3

Titul je doma! Tisíce fanoušků na Zelném trhu slaví výhru Komety

Podzemní chodby pod Zelným trhem v Brně.

Nejoblíbenější přednášky? O brněnském podzemí, lidé na ně stojí fronty

Mladý motorkář dostal u Březiny smyk a boural. Přiletěl pro něj vrtulník

Brněnsko – Ke zraněnému motorkáři letěl v neděli před třetí hodinou odpoledne do Březiny na Brněnsku vrtulník záchranářů. Mladík skončil v nemocnici.

Pohádal se s přítelkyní. Strážníkům pak ujížděl na kole s její kabelkou

Brno – Po hádce odmítl vydat přítelkyni její věci. Před strážníky poté opilý třiatřicetiletý muž ujížděl v noci na neděli Brnem na kole s dámskou kabelkou na rameni.

Přepadení chtěli beze svědků. Lupiči kvůli tomu zastavili i provoz na dálnici

Jižní Morava - Nedělní loupežné přepadení, které se stalo na dálnici D46 ve směru na Olomouc, vyšetřují jihomoravští kriminalisté. Aby se loupež vydařila beze svědků, zastavili pravděpodobně spolupachatelé dokonce i provoz na dálnici. Na osm hodin.

Zlepší mnohdy katastrofální stav. 115 milionů letos zamíří na opravy nádraží

Jižní Morava - Cestujícím zpříjemní čekání na vlak nové výpravní budovy. Jihomoravané se jich dočkají na sedmnácti místech v kraji. Stát budou 115 milionů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT