V letošní zimní bitvě účinkuje rekordní počet lidí. „Běžně zde bývá asi sto účinkujících, tentokrát jich máme dvě stovky. Nejedná se o rekonstrukci konkrétní bitvy, ale spíš o volnou bojovou ukázku,“ popisuje za organizátory David Kincl.

Armádní bitvy pořádá v Ořechově pravidelně. Zájemců o střet vojsk chodí podle Kincla pořád velký počet. Tentokrát je neodradilo ani chladno a bláto kam až oko dohlédne. „Počet návštěvníků vždy závisí na počasí, běžně tu bývá asi jeden až dva tisíce lidí. Dnes je docela dobré, ale zase jsme se trefili do termínu jarních prázdnin, což není ideální,“ zmiňuje ještě před prvními výstřely bitvy Kincl.

Svah, pod kterým se rozprostírá hlavní dějiště bitvy, se od půl druhé odpoledne plní nedočkavými návštěvníky. Uprostřed kopce se usazují i dvě dívky v zelených armádních baretech. „Vojáci nás baví, rády střílíme,“ říká dvanáctiletá Monika Bláhová. „Třeba ze vzduchovky,“ doplňuje kamarádku o rok mladší Nela Dostálová.

Veselé povídání v hledišti utnou první výstřely a výbuchy. Diváci s napětím očekávají, co bude dál. „Jezdím sem se synem pravidelně, máme Ořechov kousek od domu. Bitvy nás baví, jednou jsme se na ni byli podívat i v Dolních Kounicích,“ povídá o svém koníčku Michael Králík a ukazuje na syna, který souhlasně přikyvuje.

Zpočátku vyrovnaný souboj ruské a německé armády rozhodne příjezd tanku. „ Je o tank T-34. V České republice se nekoná moc bitev, kde by ukázku takovéto techniky měli,“ vysvětluje Kincl.

Od zásahu tanku je jasný vítěz. Mrtvých v německých uniformách přibývá a celá akce vrcholí kapitulací Němců. Bojištěm se rozlehnou poslední ruské oslavné výkřiky a rozezní se potlesk nadšených diváků.

Ačkoliv někteří návštěvníci svah opouští ještě za úklon uniformovaných účastníků, mnozí zůstávají a pokračují v potlesku, dokud neodejdou poslední bojovníci.