Dvojčata Nikola a Petra Černěnkovy slouží na služebně městské policie v brněnském Komárově a v Bystrci. „Každý den je úplně jiný. Hodně času trávíme venku, dostaneme se i do míst, kam bychom se běžně nepodívaly,“ říká Nikola.

K práci strážnic měly blízko od dětství. Jejich bratr slouží u republikové policie. V Jeseníku je vysoká nezaměstnanost, proto se Nikola odstěhovala do Brna a nastoupila ke strážníkům. „Sestra byla vždy rok přede mnou. Když nastoupila, řekla jsem jí, že pokud u strážníků vydrží rok, půjdu za ní,“ směje se o pět minut mladší Petra.

Sestry si v práci pomáhají, ale neslouží spolu. Obě povolání naplňuje, ve volnu mluví hlavně o práci. „Není to jen o pokutách. Dozvíme se spoustu životních příběhů. Když nás lidé potkají, mají pocit, že jsou v bezpečí,“ doplňuje Nikola.

Práci strážnic si obě dívky pochvalují. „Máme skvělý kolektiv, práce není monotónní, učíme se reagovat v různých situacích. Nebojím se třeba řešit potyčku opilců na nádraží,“ vysvětluje Petra.

Rády by si vyzkoušely i další funkce. Petra chce časem pracovat se psy. „Ráda bych se dostala k psovodům. Mám před sebou ale dlouhou cestu, stále se zaučuji,“ říká.

JOLANA HALALOVÁ