„Jsme taková hasičská rodina. Já, můj tchán, i švagr. Ten už bohužel není mezi námi,“ vzpomíná otec malého hasiče Zdeněk Riedl na svého švagra Jaroslava Gargulu, který zahynul při velkém požáru kasina naproti brněnskému nádraží v roce 2002.

Obohatit sbírku hasičských rekordů napadlo Zdeňka Riedla při návštěvě pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

„Když se Šimon narodil, nelenil jsem. Chtěl jsem, aby byl nejmladším hasičem. Jenže takových nás bylo víc,“ popisuje Riedl. Tři měsíce nato se totiž narodil současný držitel rekordu. „Je jím Jakub Hesoun z Předotic. Stal se hasičem v den svého narození,“ potvrdil ředitel muzea Josef Vaněk. Riedlovým to ale nedalo.

Babička malého Šimona je krejčová. A tak ušila pro vnuka miniuniformu z originální zásahové látky. „Uniforma je dokonalá zmenšenina. Přilba je hračka, s tou by do ohně nemohl. Ale doma ji pořád nosí,“ směje se otec.

Dvouletý Šimon však už z kuriozní uniformy vyrostl. V sobotu ji i s rodiči a sborem sedmdesáti hasičů odveze do pelhřimovského muzea. K výpravě se připojí i děti z brněnského Klokánku a jejich kmotra, herečka Alena Antalová. Mezitím už Zdeněk Riedl přemýšlí o dalším hasičském rekordu.

„Evidujeme třeba nejlepší záchranáře. Například Jaromír Šmída s dcerou uhasil za minutu a 42 vteřiny hořícího člověka a dvě hořící auta polité 20 litry benzínu,“ dodává inspiraci Josef Vaněk.

BARBORA FIALOVÁ