Porotce v Novém Lískovci zaujala například proměna obecních bytů, školy i radnice do nízkoenergetického standardu. „Jana Drápalová se navíc za svůj unikátní Park pod plachtami, který do jezírka uprostřed sídliště svádí dešťovou vodu ze střech okolních paneláků, již vloni dostala do finále o nejlepší projekt reagující na změny klimatu Adapterra Awards," poznamenal mluvčí Nadace Partnerství David Kopecký.

Fakultní nemocnice u svaté Anny, ilustrační foto.
Opilec řádil ve svatoanenské nemocnici. Urážel pacienty, ohrožoval ostrahu

In memoriam získala cenu i mladá ekologická aktivistka Krisina Klosová, která si loni vzala život po táhlé duševní nemoci. Klosová studovala na Masarykově univerzitě a angažovala se v brněnském hnutí Duha.

„Jako aktivistka a novinářka stála za vznikem protiuhelného hnutí Limity jsme my, které speciální ocenění vavrouškovské poroty získalo vloni. Pomáhala nastartovat první český klimakemp, několikadenní akci zaměřenou na změny klimatu," zmínil Kopecký.

Ceny Josefa Vavrouška v aktuálním ročníku získaly i náctileté Youtuberky Eliška a Anička Víravovy za ekologický kanál Sestry v akci i Jiří Dlouhý, kybernetik a specialista na environmentální vzdělávání z Univerzity Karlovy.