Zdražování energií pro příští rok sleduje důchodkyně Gustava Kaiserlichová z Brna. Více zaplatí za elektřinu, plyn i vodu. „Ale vzhledem k tomu, že je zdražení asi o jednotky procent, tak nás to nezruinuje. Navíc, když nám teď přidali důchod,“ je přesvědčená Kaiserlichová.

V průměru o devět procent více zaplatí obyvatelé za elektřinu například u jednoho z největších dodavatelů, firmy E.ON. Pro více než polovinu jejích klientů půjde o desítky korun měsíčně. „Zvýšení ceny se ale dotýká pouze lidí, kteří nemají fixované ceny energie. Klientům jsme už v průběhu roku doporučovali, aby si cenu energie zafixovali,“ uvedla mluvčí E.ONu Martina Slavíková.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy z Czech Fund navýší některé společnosti ceny elektřiny hned zkraje roku 2019 až o deset procent. „Kdo tvrdí, že ceny zvyšovat nebude, na toho pozor. Zvláště menší dodavatelé elektřiny jsou zdražováním někdy ohrožení i existenčně a jejich podomní prodejci budou zejména na staré lidi vyvíjet tlak, aby se upsali,“ varoval Kovanda.

Ekonom řekl, že za zdražením elektřiny stojí dva faktory. „Může za to růst cen uhlí na světovém trhu a růst cen emisních povolenek na evropském trhu,“ vyjmenoval Kovanda.

Ilustrační foto.
Požár v centru Brna: ze zakouřené ubytovny evakuovali v maskách devět lidí

O pět až osm procent podle něj v průměru podraží také plyn. Ceny navyšuje i firma Innogy. Její klienti zaplatí měsíčně o desetikoruny navíc. „U zákazníků, kteří na plynu jen vaří, naroste měsíční platba průměrně o patnáct korun. Domácnost, která plynem ohřívá vodu a vytápí byt, si nově připlatí v průměru devětatřicet korun za měsíc,“ vyčíslil mluvčí Innogy Pavel Grochál.

Přesto podle něj zaplatí klienti Innogy v roce 2019 za plyn výrazně méně než třeba v roce 2012.

O téměř čtyři koruny víc zaplatí v příštím roce Brňané za kubík vody. „Cena vodného a stočného bude i příští rok hluboko pod hranicí sociálně únosné ceny. Zůstane také nižší než cena vody ve většině krajských měst,“ komentoval mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Do výše ceny se promítla podle představitelů brněnské radnice změna sazby daně z přidané hodnoty a především nezbytné investice do oprav kanalizací a výstavby čistírny odpadních vod v Modřicích. „Předpokládaná cena modernizace čistírny je 1,35 miliardy korun,“ uvedl Poňuchálek. V minulých dvou letech se cena vody pro lidi neměnila.

Ilustrační foto.
Slevy míří do raketových výšek. V obchodech startují povánoční výprodeje

Naopak změnu ceny pro příští rok neplánují brněnské teplárny. „Na příští rok bude cena tepla stejná jako v letošním roce,“ ujistila mluvčí společnosti Renata Diatková.

Navyšování cen se snaží Teplárny Brno dlouhodobě bránit takzvaným postupným nákupem zemního plynu v čase. „To je předpoklad odstranění dopadů nestabilní ceny zemního plynu na burze,“ zmínila mluvčí Diatková.

Kromě toho společnost investuje do technologie výroby a distribuce tepla, které přinášejí okamžitý přínos, a navíc snižují náklady na teplo.