Nacisté z ní udělali polní nemocnici, komunisté jí sebrali status gymnázia. Dnes slaví devadesátku a pyšní se jedním z nejzvučnějších jmen mezi středními školami v Brně.
Do Gymnázia Elgartova jezdí nabírat vědomosti studenti z širokého okolí. Za devadesát let existence školy si v jejích zdech vybojovalo maturitní vysvědčení více než dvanáct tisíc studentů, mezi nimi například astronom Jiří Grygar nebo režisér a herec Arnošt Goldflam.

Polní nemocnice

„Založení školy v roce 1919 souviselo se zrodem Československé republiky,“ přibližuje historii ředitel Tomáš Papírník. Škola původně sídlila v Elgartově ulici naproti dnešní budově. V roce 1932 se přestěhovala do Vranovské ulice.

Za druhé světové války ji nacisté proměnili v polní nemocnici a nebyl to poslední zásah do školní výuky. „V roce 1953 přišla další krutá rána. Komunisté, kteří gymnáziím nepřáli, školu přestěhovali do budovy bývalé měšťanky v Elgartově ulici,“ připomněl Papírník. Tam škola sídlí dodnes.

Hrdí na ni jsou nejen studenti, ale i vedení městské části Brno-sever, kam husovická škola spadá. „Gymnázium s námi velice dobře spolupracuje, vedení nás zve na všechny plesy a ostatní akce, které škola pořádá. Gymnázium Elgartova je líheň chytrých studentů, škola má jméno a tradici. Můj manžel je také absolvent a často na školu vzpomíná,“ řekla místostarostka městské části Brno-sever Zdeňka Tůmová.

Přestože je devadesáté výročí školy významné, vedení připravuje jen skromné oslavy. „Oslavy samozřejmě budou, nechystáme ale žádné přehnané ceremonie. To až za deset let,“ usmál se ředitel školy Tomáš Papírník.

Oslavy jubilea

Letošní jubileum škola zahájila tradičním novoročním koncertem školního pěveckého sboru. V úterý pak vedení školy uspořádalo školní akademii v nedalekém hudebním klubu Musilka.

„Pozvali jsme hlavně rodiče žáků, studenti jim předvedli kulturní program,“ popsal Papírník. „V září vydáme výroční almanach a o měsíc později uspořádáme setkání absolventů. Nemáme ale prostory, kam bychom bývalé studenty umístili. Po krátkém setkání se tedy pravděpodobně rozejdou do okolních restaurací,“ uvedl ředitel školy. Oslavy devadesáti let Gymnázia Elgartova zakončí velký předvánoční ples.

Režisér, dramatik a příležitostný herec Arnošt Goldflam o svém studiu na Gymnáziu Elgartova říká: Škola pro mě končila bohužel velmi tesklivě

Arnošt Goldflam, který v Brně brzy představí novou one man show Brněnské morytáty, odmaturoval na gymnáziu v Elgartově ulici v roce 1963. Za svým studiem se ohlíží s úsměvem i steskem.

Jak na ta léta vzpomínáte?
Docela rád. Zvláště na některé pedagogy. Ta škola se mi zdála nějakým způsobem příjemná – ony taky Husovice jsou taková svérázná čtvrť. Měli jsme dobrého třídního profesora, což byl bohužel nedávno zesnulý Oldřich Skopal. Byl dobrý pedagog, byl vtipný a přesto přísný. Byl zrovna takový, jaký má třídní být. Měl jsem rád i férového tělocvikáře Pustinu. A pak jsme měli několik svérázných profesorů, třeba profesora Sobola z chemie nebo profesora Strnada, který byl hokejovým trenérem.

Byli tenkrát pedagogové přísnější?
Dnes už je určitě větší svoboda. Tenkrát, když vás chytli kouřit, tak to bylo velmi stíhané. Takže jsme chodili vykuřovat tajně.

A co školní kurzy a výlety? Máte nějaký nezapomenutelný zážitek, ke kterému se vracíte?
Rád vzpomínám na lyžařský kurz v Krkonoších na chatě Jelenka, právě s profesorem Pustinou. Tehdy mně maminka nabalila veliký baťoh, protože jsem byl trošku nesamostatný. A když jsme vystoupili z autobusu do hlubokého sněhu, tak já jsem se s ním převážil dozadu a nemohl se zvednout.

A jak jste zvládl maturitní zkoušku?
Smutné pro mě bylo, když mi tři dny před maturitou ve svatém týdnu umřela maminka. To poznamenalo celý můj další život a s maturitou jsem se taky vypořádal jen tak tak. Škola tedy pro mě končila velmi smutně a tesklivě.

Koketoval jste s divadlem už tehdy?
Koketoval, ale jen vnitřně. Nejdříve jsem šel na medicínu, ale smrt maminky změnila mé úvahy. A tak jsem odtamtud prchl. Teprve pár let poté jsem se odvážil pustit se na uměleckou dráhu.

Některá brněnská gymnázia mají víc než stoletou tradici

Gymnázium Elgartova je sice jedno z nejstarších gymnázií v Brně, v seznamu brněnských středních škol však nalezneme ještě starší školy. Primát drží gymnázium v ulici Kapitána Jaroše, které letos slaví 142 let trvání. Je tak nejstarším gymnáziem v Brně a společně s olomouckým Slovanským gymnáziem také nejstarší na Moravě.

„Na naši dlouhou tradici se samozřejmě snažíme studenty upozorňovat,“ řekl ředitel školy Jiří Herman, který pořádá setkání absolventů gymnázia každých pět let. „V prvním patře máme síň slávy, kde vystavujeme podobizny význačných osobností, které prošly naší školou. Ať už sem chodili jako studenti, nebo působili v roli učitelů,“ doplnil Herman.

Stříbrné místo na pomyslném stupni nejstarších brněnských gymnázií zaujímá Gymnázium Křenová. Učitelé, studenti i absolventi nedávno oslavili sto let provozu. „Další setkání chystáme až v roce 2017, kdy naše škola oslaví sto deset let činnosti,“ uvedl ředitel gymnázia Miloš Jaroš.

Jméno s tradicí má rovněž gymnázium ve Vídeňské ulici – před dvěma lety oslavilo půl století provozu. A známé je také Gymnázium Matyáše Lercha, které se z Lerchovy ulice přestěhovalo do nové budovy v Žižkově ulici. Jeho vedení chystá za tři roky oslavy padesáti let vzdělávání Brňanů.