„Přijeli jsme až z Německa a fandíme samozřejmě Valentinu Rossimu,“ řekl Filip Hornisch. Poté spolu s kolegy šel na prohlídku kempu. V jedné ruce držel lahev s pivem, druhou hajloval. Jeho jméno spolu s fotografií předá redakce brněnského Deníku Rovnost policistům.

„Trest záleží na okolnostech. Může se jednat o trestný čin projevy sympatií k hnutí potlačujících lidská práva. Může za to hrozit o půl roku do tří let. ,“ dodal mluvčí policistů Brno-venkov Aleš Mergental. Poznamenal, že i na takové projevy se policisté zaměřují a občané by každý takový projev měli ohlásit.

Ostatní návštěvníci kempu si německých fanoušků nevšímají. „Němci jsou Němci, mají problém vyjít sami se sebou. My se radši bavíme s Čechy, s těmi si rozumíme,“ řekl například Marek Jaworski, který přijel s partou dalších pěti mladých lidí v dodávce z polských Katowic.

Každý stan je pečlivě označený státní vlajkou. Kemp jednonačně ovládají ty německé, bystrý pozorovatel však najde i Skotskou. „Zůstaneme tady do pondělí. V sobotu večer se půjdeme podívat do centra,“ řekla Kathleen Jean McCracken. Situace, kdy cizinci navšíví i centrum Brna, je však výjimečná. Většina oslovených se shodla na tom, že víkend stráví na okruhu a potom pojedou domů.

Kemp také osídlila zvláštní skupina, která si říká Totalschade. „Je to naše letošní motto a znamená to něco jako úplně pomatení,“ řekl Wolf Günther. U stanů mají například ohrádku se dvěma slepicemi. „Všichni přece mají rádi k snídani vajíčka. Ty si dáme v sobotu. A v neděli slepice uvaříme,“ vysvětlil muž.